banner331

banner319

Hafızlık öğrencileri gezi programında buluştu

Bayburt İl Müftülüğü, hafızlık eğitimi alan öğrencilere yönelik gezi programı düzenledi.

Bayburt Müftülüğü 18.02.2022, 12:58
Hafızlık öğrencileri gezi programında buluştu
© DİHA

Bayburt İl Müftülüğüne bağlı kız ve erkek yatılı hafızlık Kur'an kurslarında eğitim gören öğrenciler, Erzurum gezisinde buluştu.

Bayburt İl Müftülüğü rehberliğinde, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Bayburt Şubesi ve Bayburt Diyanet Ailem Derneği katkılarıyla düzenlenen gezi programına, 450 hafızlık öğrencisi katıldı.

Öğrencilerin moral ve motivasyonunu artırmak amacıyla düzenlenen gezi, iki gün sürdü.

Gezi programı kapsamında Erzuum'un tarihi ve kültürel mekanları ziyaret edildi.

Kop Şehitliği, Aziziye ve Mecidiye tabyaları, Nene Hatun kabri, Abdurrahman Gazi Türbesi, Erzurum Kalesi, kümbetler, Palandöken Kayak Merkezi, Yakutiye Medresesi ve Ulu Cami gibi tarihi ve kültürel mekanlara ziyaretler düzenlendi.

Gezi programına dair Diyanet Haber'e açıklamalarda bulunan Bayburt İl Müftüsü Hasan Başoğlu, "Hafızlık yapan öğrencilerimizin moral ve motivasyonlarını artırmak, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla gezi programı düzenledik. İmkanlar ölçüsünde bu tür programlara devam edeceğiz." dedi.

- Hafızlarımıza milli ve manevi değerlerimizi öğretmek en öncelikli görevimiz

Kur'an kurslarında eğitim gören öğrencilere milli ve manevi değerleri öğretmenin en öncelikli görevleri olduğunu belirten İl Müftüsü Başoğlu, "Gezimize tarihe 'İkinci Plevne Savunması' olarak geçen Kop savunmasının yapıldığı alandaki Kop Şehitliği'nden başladık. Osmanlı tarihinin önemli savaşlarından 93 Harbi diye adlandırılan 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında genç yaşta gösterdiği büyük kahramanlıkla simge haline gelen Nene Hatun'un kabrini ziyaret ettik. Burada kız hafızlarımızın duygularına şahit olduk" diye konuştu.

Müftü Başoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Öğrencilerimizle birlikte birçok tarihi mekanı gezdik. Tarihe ilim, irfan ve kahramanlıklarıyla yön veren kahramanlarımızın kabirlerini ziyaret ettik. Kız öğrencilerimizin her birinin Nene Hatun şuuruyla, erken öğrencilerimizin Kop savunması kahramanlarının şuuruyla yetişmesini temenni ediyor ve onun için gayret ediyoruz."

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (1)
Mustafa Akkaya 6 ay önce
MaşaAllah barekAllah. Muhteşemsiniz Baybuuuuurrrtttt.....
Selam ve muhabvetkerimle....