banner199

banner103

Erhan: Çocukların terör örgütlerinin ağına düşmemesi için Kur'an kursları önemli

Batman’da 4-6 yaş öğrencileri için "Okul Öncesi Din Eğitimi Projesi" kapsamında iki Kur'an kursu daha açıldı.

Batman Müftülüğü 24.10.2019, 11:57
Erhan: Çocukların terör örgütlerinin ağına düşmemesi için Kur'an kursları önemli
© Diyanet Haber
banner200

Batman İl Müftülüğüne bağlı Çamlıtepe Mahallesi'nde 4 ila 6 yaş aralığındaki çocuklara yönelik Mehmet Emin Terece ve Hacı Abdulhalim Alpnar 4-6 Yaş Kur'an kurslarının açılışları gerçekleştirildi.

İçerisinde oyun sahası, ders ve dinlenme odasının bulunduğu kursların açılışı törenle gerçekleştirildi. Açılışa; Vali Hulusi Şahin, İl Müftüsü Turgut Erhan, müftülük çalışanları, kurs hocaları, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Açılışta düzenlenen programda minikler Kur'an-ı Kerim okuyup bir dizi gösteri yaptı.

Müftü Erhan, açılış öncesi yaptığı konuşmada, çocukların eğitiminde eğitimcilerin yanı sıra en büyük görevin anne babalara düştüğünü söyledi.

Anne ve babaların çocuklarına dini bilgilerini aktarmakla görevli olduğunu belirten Erhan, "Evlatlarımız bizlerin geleceğidir. Onları maddi ve manevi anlamda yetiştirebilmek, onlara hem milli kültürümüzü hem örfi kültürümüzü hem de dini kültürümüzü vermek ve benimsetmek de başta eğitimciler olmak üzere her anne ve babanın görev ve vazifesidir. Eskiye doğru baktığımız zaman cadde ve sokaklarımızda burcu burcu İslam ahlaki ve edebi tüterdi. Anne ve babalarımız çocuklarına beşikteyken bile dini ahlak ve edebi vermek için çaba sarf ederlerdi." dedi.

Çocukların sadece maddi değil, manevi dünyalarını da düşünmek gerektiğini vurgulayan Erhan, "Hz. Ali, 'Çocuklarınızı yaşadığınız çağa göre değil, onların yaşayacakları çağa göre yetiştirin.' derken bize müthiş bir perspektif sunar. Peygamber Efendimiz, 'Bir anne ve baba evladına güzel edep ve terbiyeden daha üstün bir şey veremez.' derken aslında bizlerin omuzlarına çok büyük sorumluluk yüklediği bir gerçektir.” ifadelerini kullandı.

Erhan, çocukların manevi dünyalarının da doğru bilgiyle donatılması gerektiğini kaydetti.

"Çocukların terör örgütlerinin ağına düşmemesi için Kur'an kursları önemli." diyen Erhan, bu kursların aynı zamanda temel dini bilgilerin verilmesi, çocuklarımıza yol gösterilmesi,  manevi dünyalarını da doğru bilgiyle mücehhez hale getirilmesi için de önemlidir.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından açılış kurdelesi kesilerek kurslar eğitim-öğretime başladı. Kurdele kesiminin ardından Vali Hulusi Şahin ve İl Müftüsü Turgut Erhan, kursları gezerek incelemelerde bulunarak kurslarda öğrenim gören 4-6 yaş grubu çocuklara hediyeler verdi.


 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)