banner250

banner246

Batmanda Gençliğe Değer Projesi hayata geçiyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca her din görevlisinin on gençle ilgilenmesine yönelik geliştirilen “Gençliğe Değer” projesi için adımlar atılmaya başlandı.

Batman Müftülüğü 21.11.2018, 23:36
Batmanda Gençliğe Değer Projesi hayata geçiyor
© Diyanet Haber

Batman il müftüsü Turgut Erhan, il müftülüğü tarafından gençlere yönelik yapılacak olan “Gençlere Değerprojesini vaiz, imam-hatip, müezzin-kayyım, Kur’an kursu öğreticilerine gruplar halinde anlattı.

2018 yılı Mevlid-i Nebi Haftasının ana temasının “Peygamberimiz ve Gençlik” olduğunu belirten müftü Erhan, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak toplumun her kesimine manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmeti sunmayı amaçlamaktayız. Bu bağlamda bu yıl ki Mevlid-i Nebi haftasının ana teması doğrultusunda özellikle gençlere yönelik çeşitli hizmet programları ve faaliyetler gerçekleştireceğiz.” dedi.

Gayemiz; gençlerimizin bilgi, ahlak, erdem, estetik, ruh güzelliği, adalet ve merhamet duygularıyla yetişmelerine, milli ve manevi değerlerin, insani haslet ve faziletlerin nesilden nesile aktarılmasına katkı sağlamak diyen il müftüsü Erhan sözlerini, “Toplumun geleceğe umutla bakabilmesi için insani erdemlerle donatılmış, her yönden iyi yetişmiş, ruhen ve bedenen dinamik bir gençliğe sahip olmasını temin etmeliyiz. “ şeklinde sürdürdü.

Müftülüğümüz bünyesinde görev yapan her din gönüllümüz 10 gence ulaşacaktır diyen müftü Erhan, “Projenin hedeflerinden biri de, müftülüğümüz bünyesinde her kademede görev alan din gönüllülerimiz, bulundukları mahallede, semtte, beldede, ilçede, köyde, okulda, nerede görev yapıyorsa orada en az 10 gence ulaşacak. Gençlere yönelik yapılacak çalışmalarda ilgi ve alakalarını artıracak etkinlikler yapacak.  Bu çalışmalar sadece cami içinde kalmayacak, cami dışı etkinliklerle sürdürülecek. Uygun mekanlarda sohbet programları, sportif - sanatsal faaliyetler, yarışmalar, gezi programları gibi gençlere ulaşılacak faaliyetlerde bulunacak” dedi.

Bu çalışmalar için Gençlik Koordinatörlükleri kurduğunu ifade eden il müftüsü Erhan, Yapılacak etkinlikler için belirli aralıklarla alanında uzman Gençlik Koordinatörleri ile toplanarak değerlendirmelerde bulunulacaklarını bu vesileyle yapılan-yapılacak faaliyetlerin gençlerin ilgi ve alakalarını artırmasına fayda sağlayacak şekilde planlanacağını söyledi.

Gençlere bir şey yapmayacağız, Gençlerle bir şeyler yapacağız diyen müftümüz Turgut Erhan, “Sohbet, konferans, söyleşi, gezi, sportif-sanatsal faaliyetlerin tamamının icrasını gençlerle beraber gerçekleştireceğiz. Onların dinamizminden istifade edeceğiz. Oluşturulacak gençlik halkalarında aktif görevler vereceğiz. Sorumluluk sahibi, bilgili, insani hasletlerle mücehhez hale gelmelerine katkı sağlayacağız.” dedi.

Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımızca gençlere yönelik “Umre Ödüllü Bilgi Yarışması” olduğunu söyleyen Erhan, “Üniversitelerde aktif öğrenci olan, yüksekokul veya fakülte düzeyinde eğitim alan gençlerimize yönelik “Umre Ödüllü Bilgi Yarışması” düzenleyeceklerini, il birincisi 1 erkek ve 1 kız öğrenci ödül olarak başkanlığımızca umreye gönderilecek.” dedi.

Erhan, “Gençlerimizin milli, manevi, duygularla bezenmiş şekilde yetişmelerinde emek sarfedecek tüm din gönüllümüze teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına son verdi.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)