banner250

banner203

“4-6 yaş kursları taze dimağlara doğru bilgilerin aktarıldığı yerdir”

Batman’da, İl Müftülüğüne bağlı 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında eğitim gören çocukların katılımıyla “Cami Çocuk Buluşması” düzenlendi.

Batman Müftülüğü 24.02.2019, 22:31
“4-6 yaş kursları taze dimağlara doğru bilgilerin aktarıldığı yerdir”
© Diyanet Haber

Batman Müftülüğü çocuklara yönelik “Cami Çocuk Buluşması” programı düzenledi.

Mehmet Emin Terece Camii'nde düzenlenen programda çocuklarla bir araya gelen Batman İl Müftüsü Turgut Erhan, taze dimağlara doğru ve sahih bilgilerin aktarıldığı yerlerin 4-6 yaş Kur'an kursları olduğunu ifade etti.

Müftü Erhan, “Beldelerimizde, ilçelerimizde, Batman'ımızın farklı yerlerinde bu kurslar daha da yaygınlaşacak, yaygınlaştıkça hakiki ve doğru bilgiyi insanımıza öğreten bu kurslarımız daha da önem kazanacaktır. Kurslarımızda evlatlarımıza özellikle doğru bilgiyi küçük yaşlarda verebilirsek evlatlarımızın geleceği parlak, bizim geleceğimiz aydınlık olacaktır. Bu yüzden 4-6 yaş eğitimi oldukça önemlidir. Biz burada vatanına, milletine, devletine, geleceğine sadık ve bunu en güzel şekilde özümsemiş nesiller yetiştirmek için çaba ve gayret sarf ediyoruz.” dedi.

Kur’an kursu öğreticilerine de bazı tavsiyelerde bulunan Erhan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim örneğimiz, önderimiz,  rehberimiz Kur’an ve Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’dir. Peygamber Efendimizin metodunu mihenk yaparak 'Kolaylaştırıp zorlaştırmadan, sevdirip nefret ettirmeden!' çocuklarımıza merhametle yaklaşarak, samimi davranarak eğitim vermeliyiz.”

Çocukların kişiliğinin oluşmasında ve karakterlerinin şekillenmesinde 4-6 yaş döneminin en önemli dönem olduğunu belirten Müftü Erhan, “Bu dönemde Kur'an eğitimi, değerler eğitimi vermek ve bu vesileyle güzel ahlak üzere yetişebilmek eğitimin en önemli ve en temel basamağıdır. En kutsal yatırım insana, çocuklarımıza yapılan yatırımlardır. Bir anne babanın en büyük zenginliği de hayırlı evlatlardır. Buraya çocuklarını gönderen aileleri tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Programda çocuklar Kur’an-ı Kerim tilavet ettiler, ilahiler seslendirip şiirler okudular ve dua yaptılar.

Cemaatle birlikte saf tutarak namaz kılan minikler cami görevlisinden minber, mihrap ve kürsü hakkında bilgi aldılar.

Kur'an kursu öğreticileri ve velilerinin de çocukları yalnız bırakmadığı program, İl Müftülüğünce çocuklara hediye verilmesi ile son buldu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Hatice 2 yıl önce
Benim kızım beş yasında kursa göndermek istiyorum ama nasıl yardımcı olurmusunuz
İsmail Şahiner 2 yıl önce
Geliniz haftada bir saat ilkokul 1,2 ve 3. Sınıflar için din dersi koyabilmek adına mücadele edelim..Bu bir saat en azından sıbyanda öğrendiğini tekrar için iyi bir fırsat olacaktır..Diyanetin bu konuya eğilmesi gerek diye düşünüyorum.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?