banner203

banner250

Gazi Hüsrev Bey Medresesi ve Kütüphanesi 483 yaşında

Bosna Hersek'in en eski eğitim kurumu olan ve başkent Saraybosna'daki önemli Osmanlı miraslarından kabul edilen Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nin 483. kuruluş yıl dönümü kutlandı.

Balkanlar 16.01.2020, 23:46
Gazi Hüsrev Bey Medresesi ve Kütüphanesi 483 yaşında
© Diyanet Haber

Bosna Hersek’in en eski eğitim kurumu olan ve yaklaşık beş asırdır aralıksız olarak eğitime devam eden tarihi medresede düzenlenen programa Bosna Hersek İslâm Birliği yetkilileri, medrese öğretmenleri ve öğrencileri, eski mezunlar ile diğer davetliler katıldı. İslâm Birliği Başkan Yardımcısı Enes Ljevakovic, medresenin bölgede örnek bir okul olduğunu belirterek, “Medrese, kaynakları kuruduğu zamanlarda bile halkın ruhunu besledi. O zaman kök salanlar, sonrasında çok güzel çiçekler açtı” diye konuştu.

Gazi Hüsrev Bey'in adını taşıyan medrese 8 Ocak 1537'de eğitime başladı. Tarihi Başçarşı'nın orta yerinde, Gazi Hüsrev Bey Camisi'nin tam karşısında bulunan medresede eğitim, Osmanlı'nın bölgeden çekilmesinden sonra da aralıksız devam etti. Eski Yugoslavya döneminde de eğitime devam eden medrese, 1992-1995'teki savaşta da kapılarını kapatmadı.

Diploması ülkedeki diğer lise diplomalarına denk olan medrese mezunları, medreseyi bitirdikten sonra sadece ilahiyat fakültelerinde değil, istedikleri diğer fakültelerde de eğitim görebiliyor.

483 yıldır eğitim veriyor

Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Bayezid'in torunu olan Gazi Hüsrev Bey, Bosna Sancak Beyliği yaptığı dönemde başta Saraybosna olmak üzere bölgede çok sayıda cami, hamam, aşevi ve eğitim kurumu gibi vakıf eserleri inşa ettirdi.

Ülkenin en eski eğitim kurumu olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi, kaliteli eğitimi nedeniyle Boşnak ailelerin öncelikli tercihleri arasında yer almaya devam ediyor.

Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi 483 yaşında

Medrese ile aynı yıl kurulan Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi de 483. yaşını yapılan programla kutladı. Bünyesinde birçok el yazması tarihi eser bulunduran kütüphane Türkçe, Arapça, Farsça, Boşnakça kaynaklara ev sahipliği yapmaktadır. Birçok eserin dijital ortama aktarıldığı kütüphane modern binasında hizmetine devam etmektedir.

banner242
Yorumlar (2)
Ahmet 2 yıl önce
Mülakat ne zaman acaba bilen varmi
Selam 2 yıl önce
Arkadaşlar soldaki mbsts puan en düşük olan yani çağrılacak kişilerin en düşük puanı. Sağdaki de başvuru yapanların en düşük puanı oluyor. Ankara ile görüştüm.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?