banner203

banner250

“Eğitim, çocuğun kulağına ezan okunup kamet getirilmesi ile başlar”

Balıkesir’in Karesi ilçesinde 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında eğitime başlandı.

Balıkesir Müftülüğü 27.09.2018, 10:52
“Eğitim, çocuğun kulağına ezan okunup kamet getirilmesi ile başlar”
© Diyanet Haber

Karesi Müftülüğünce 2018-2019 eğitim öğretim yılı Kur’an kursları açılış programı düzenlendi.

Programa Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İlçe Müftüsü Fahri Sağlık, Kur’an kursu öğreticileri, kursiyerler ve 4-6 yaş grubunda eğitim alacak çocuklar katıldı.

Karesi Merkez Paşaalanı Camii Kur’an Kursunda gerçekleştirilen program, şehitler anısına saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. 

Ardından Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, katılımcılara hitaben kısa bir konuşma yaptı. 4-6 yaş grubunda eğitimin önemine dikkat çeken Demir, konuşmasına şöyle devam etti:

“4-6 yaş grubu çocuklarımızın eğitimine önem vermemiz gerekiyor. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığına destek olan Diyanet İşleri Başkanlığının faaliyetleri takdire şayandır. Sevgili çocuklar, sizleri çok seviyoruz. Sizlere değer veriyoruz. Sizleri en iyi şekilde eğitip yetiştirmek bizim en öncelikli görevimizdir. Çok kıymetli velilerimiz, sizlerin de çocuklarınızı çok sevdiğinizi biliyoruz. Ama sadece sevmekle olmaz. Onların iyi yetişmeleri için gayret göstermelisiniz. Duyarlılığınızdan ötürü sizleri kutluyorum.”

Kur’an kurslarının önemine vurgu yapan İlçe Müftüsü Fahri Sağlık ise bu sene güncellenerek uygulamaya konulan Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Kursları 4-6 Yaş Grubu Öğretim Programını tanıttı. Karesi Müftülüğü olarak ilçe kaymakamlığının desteği ile bu sene 6 yeni 4-6 yaş grubu sınıfı açtıklarını belirtti, geçen yılki sınıflarla birlikte toplam 10 sınıfta eğime başladıklarını kaydetti. 

Konuşmaların ardından 4-6 yaş grubu sınıfların açılışı yapıldı, çocuklara hediyeler verildi.

Öte yandan Karesi İlçe Müftüsü Fahri Sağlık, 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında verilen eğitimin önemine dair bir mesaj yayınladı. 

İşte eğitimin çocuğun kulağına ezan okunup kamet getirilmesi ile başladığına dikkat çeken Müftü Sağlık’ın o yazısı… 

“Beşikten mezara eğitim”

“Din eğitimi ailede başlayan kapsamlı bir eğitim sürecidir. Dünyaya geldiğinde çocuğun kulağına ezan ve kâmet okunması ile başlayan bu süreç hayat boyu devam eder.

Örgün din eğitimi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri ile seçmeli Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in (s.a.s.) Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinde okullarda verilmektedir. Yaygın din eğitimi ise, Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından ağırlıklı olarak Kur’an kursları ve camilerde yürütülmektedir.
Kur’an kursları, yüce Allah’ın insanlığa gönderdiği son ilahi kitap olan Kur’an-ı Kerim'i okumak, anlamak ve ona uygun bir hayat yaşamak isteyen Müslümanların, Kur’an eğitim ve öğretimine yönelik geliştirdikleri önemli kurumlardan biridir. Kur’an kursları, muhataplarına Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler öğretimi yanında, milli birlik ve beraberlik bilincinin geliştirilmesi, sevgi, saygı ve dostluk bağlarının güçlendirilmesi, vatan, millet, bayrak, şehitlik, gazilik gibi milli ve manevi değerlerin özümsetilmesi, bir arada yaşama ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi gibi değerlerin kazandırılmasını amaç edinmiş yaygın din eğitimi merkezleridir.

Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur’an kurslarında gerçekleştirilen önemli yaygın din eğitimi faaliyetlerinden biri de din eğitiminde yaş sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte, toplumdan gelen talepler doğrultusunda uygulamaya koyulan ve değerler eğitimini esas alan 'Kur’an Kursları 4-6 Yaş Grubu Öğretim Programı'dır.

Kur’an Kursları 4-6 Yaş Grubu Öğretim Programı;  her yaş grubundan öğrencinin cami ve Kur’an kurslarına gelebilmesi, kurslara devam eden öğrencilerin çoğunluğunu yetişkin ev hanımlarının teşkil etmesi ve önemli bir kısmının okul öncesi yaş grubu çocuk veya torun sahibi olması, çocuklarının din eğitimi ihtiyacının karşılanmasına yönelik müftülüklerimize ve Başkanlığımıza müracaat etmeleri gibi gerekçelerden hareketle ilk olarak 2013-2014 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulmuştur.
Söz konusu programla çocukların kendi seviyelerinde sevgi, saygı, yardımlaşma, iyilik, adalet, sorumluluk, doğruluk ve sabır gibi İslam dininin temel değerlerini insan hayatına anlam kazandıran unsurlardan biri olarak fark etmeleri yanında, dinimizin temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim'i ses ve şekil olarak kendi seviyelerinde tanımaları hedeflenmektedir.

Kur’an Kursları 4-6 Yaş Grubu Öğretim Programı; gelişen ve değişen sosyo-kültürel şartlar, uygulamadan gelen geri bildirimler, muhatap kitlenin ilgi, ihtiyaç ve beklentileri, mevcut programın konu ve kazanımları göz önünde bulundurularak birim uzmanları ve alan uzmanı akademisyenlerden oluşan komisyon çalışmaları marifetiyle 2018-2019 eğitim öğretim döneminde güncellenmiştir.”

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
İbrahim ateş 3 yıl önce
Ana karnında başlar
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?