banner268

banner250

Somalili Müslümanların Ayasofya sevinci

banner265

86 yıl sonra yeniden aslına dönen ve ibadete açılmasına karar verilen Ayasofya Camii için Danıştay Dairesi'nin verdiği karar, Somali'de sevinçle karşılandı.

Ayasofya 16.07.2020, 12:56
Somalili Müslümanların Ayasofya sevinci

86 yıl sonra yeniden aslına dönen ve ibadete açılmasına karar verilen Ayasofya Camii için Danıştay Dairesi'nin verdiği karar, Somali'de sevinçle karşılandı.

Konuya ilişkin Diyanet Haber'e bilgi veren T.C. Mogadişu Din Hizmetleri Müşaviri Oğuz Yılmaz şunları ifade etti:

Mogadişu'nun Sufi ve ünlü hatiplerinden Şeyh Abdülhey ve Somalili Müslüman gençler, 86 yıl sonra Ayasofya'nın yeniden cami sıfatını kazanmasını büyük bir sevinçle kutladı.

Şeyh Abdülhey ve Somalili Müslüman gençler, ayrıca 2016 yılında kalkışılan 15 Temmuz darbe girişimini tel'in edilerek Türkiye'ye destek mesajı veridiler.

Şeyh Abdulhey ise, "Ayasofya'nın aslı yüzyıllardır zaten cami idi fakat 86 yıl önce bu özelliğini kaybetmiş şimdi ise yeniden asli hali olan camiye dönüştürlmüştür. Biz Somali'li müslümanlar  olarak bu kararın arkasındayız. Bu kararın alınmasında ve uygulanmasında emeği olan başta Sayın  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkını kutluyoruz. Hayırlı olsun Türkiye ve İslam alemine. Somalice olarak 'Hambalyo Ayasofya' yani Tebrikler Ayasofya diyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?