banner250

banner255

Ayasofya'da Fetih Suresi okundu

İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü kutlamaları, Fatih Sultan Mehmet'in şehri aldıktan sonra ilk cuma namazını kıldığı Ayasofya'da düzenlenen "Fetih Şöleni"nde, Fetih Suresi okundu.

Ayasofya 29.05.2020, 21:13
Ayasofya'da Fetih Suresi okundu
© AA

İstanbul’un fethinin 567. yıl dönümü dolayısıyla Ayasofya’da Fetih Şöleni programı düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının koordinesinde gün boyu devam eden İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya'da "Fetih Şöleni" düzenleniyor. 

Etkinlik, Osmanlı İmparatorluğu'nun 7. Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethederken gemileri karadan yürüttüğü rotaların üzerinden geçip Ayasofya'ya ulaşan drone ile çekilen kayıtların gösterimiyle başladı.

2. Mehmet'in, aralıklarla 54 gün süren kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 Salı günü gerçekleşen fetihten sonra ilk cuma namazını kıldığı, fethin simgesi Ayasofya'nın içinde Fetih Suresi tilavet edildi. 

Etkinlikte, daha sonra Fetih Duası okundu. Duaya Cumhurbaşkanı Erdoğan da eşlik etti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle vatandaşlara sesleniyor. 

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Ayasofya'nın önüne kurulan bir platformda İstanbul'un fethi temalı mapping gösterisi yapılacak.

Fetih Şöleni, tarihi yarımadadaki havai fişek gösterisi ile sona erecek.

Program, Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı YouTube kanalları ile sosyal medya hesaplarından ve televizyon kanallarından canlı yayınlanıyor.

Yorumlar (4)
Mehmet Tıraş 1 yıl önce
Çok erken alınmış bir karar...Daha çocukların sokağa çıkma yasağı kaldırılmadı...Henüz tam anlamıyla önümüźü göremiyoruz.Zaten çocuklar 2,5 ayıdır evden dışarı çıkamıyor.Izin olayı da olmayacak. Her çocuk bu durumu kaldıramaz...Ben çocuğu mu göndermeyi düşünmüyorum....
Fazlı Duran 1 yıl önce
Çok güzel. Bu hayra imza atanlardan ve destek olanlardan Allah razı olsun. İnşeAllah en yakın zamanda müslüman kardeşlerimizin içinde namaz kılabileceği Kabemizin şubelerinden biri cami olarak görebilme şerefine nail oluruz.Allah ( cc ) vatanımıza hizmet edenlerin yardımcısı olsun İnşeAllah.
Ayşesu 1 yıl önce
Rabbim hayırlı kılsın..
Osman ASLAN 1 yıl önce
Kor olur da mahzuniyetinHer an yakar beni, Yıllarca süren mahrumiyetin Sonu hâlâ gelmedi mi?Ey Ayasofya, kara bahtlı sevdiğim, Gönlümün üşüyen gülü, Bir gün elbet gün doğacak Senin de yüzün gülecek Görecek dost düşman Müslüman
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?