banner268

banner250

Ayasofya Camii toplumun tüm kesimlerinden katılımla açılıyor

banner265

Ayasofya Camii'nin cuma namazıyla birlikte 86 yıl sonra yeniden ibadete açılacağı programda, toplumun tüm kesimlerinden davetliler yer alıyor.

Ayasofya 24.07.2020, 12:34
Ayasofya Camii toplumun tüm kesimlerinden katılımla açılıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ayasofya Camii'nin ibadete açılması kararının ardından tarihi gün için gerekli bütün hazırlıkları ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde tamamladı.

Diyanet İşleri Başlanlığınca caminin kapasitesi, camide devam eden yenileme çalışmaları titizlikle takip edilerek Kovid-19 salgını nedeniyle, kılınacak ilk cuma namazı için tedbirler alındı.

Bu çerçevede tüm camilerde olduğu gibi Ayasofya Camii'nde de fiziki mesafe kuralı göz önünde bulundurularak, kısıtlı sayıda cemaat alınmasına karar verildi.

Cuma namazını kılmak üzere caminin açılışında hazır bulunacak cemaatin, toplumun tüm kesimlerini kapsayacak geniş ve zengin bir yelpazeyi yansıtması için yoğun bir çalışma yürütüldü.

Namaza erkek-kadın, genç-yaşlı bütün vatandaşları temsilen her meslekten gruplar davet edildi.

Bu kapsamda Ayasofya Camii açılışında bürokratların yanı sıra gaziler ve şehit yakınları, sivil toplum kuruluşu gönüllüleri, engelli vatandaşlar, akademisyenler, öğretmenler, esnaf ve sanatkarlar, işçi ve memurlar, asker ve polisler, sağlık çalışanları, hukukçular, yazar, edebiyatçı ve sanatçılar, uluslarası gazete, televizyon ve internet haber sitelerinin genel yayın yönetmenleri, ilim dünyasından isimler, açılışta hazır bulunacak.

Kaynak: AA
banner276
Yorumlar (1)
Gülseren Unal 2 yıl önce
Allahima çok şükür seslerden mutluyum dahada artsın rabbime çok şükürler devletimizde zaval vermesin
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?