banner250

banner255

Artan: Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın genel müdürlüğü döneminde 4-6 yaş fikri ortaya çıktı

Korkuteli'de hayırsever vatandaş Rahime Efe tarafından inşaatı tamamlanarak tefrişi yapılan Hacı Rahmiye-Feyzi Efe 4-6 Yaş Kur'an Kursu'nun açılışı dualarla yapıldı.

Antalya Müftülüğü 24.10.2019, 13:50
Artan: Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın genel müdürlüğü döneminde 4-6 yaş fikri ortaya çıktı
© Diyanet Haber

Vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen açılış merasimine Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, İl Müftüsü Osman Artan, İl Müftü Yardımcısı Melek Alçın, Korkuteli Kaymakamı Ömer Çimşit, Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, İlçe Müftüleri, protokol, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını İlçe Müftüsü Selim Yazıcı yaparak davetlilere “Hoş geldiniz” dedi.

Kaymakam Ömer Çimşit ve Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek ise yapmış olduğu konuşmada  “Hayırlı olsun” dileklerini iletti.

- Kur’an kurslarında ilkokulu bitirmedikten sonra din eğitimi, Kur’an eğitimi veremiyorduk

İl Müftüsü Artan; “Bugün güzel bir güne şahitlik ediyoruz. Bir zamanlar yaz döneminde ve diğer zamanlarda ilkokul mezunu olmayan çocukların okutulamadığı dönemler gelmiş geçmiş, çocuklarımıza camilerde ve Kur’an kurslarında ilkokulu bitirmedikten sonra din eğitimi, Kur’an eğitimi veremiyorduk. Ama bugün Allah’a hamdü senalar olsun ki, beşikten mezara kadar eğitim diğer bir tabir ile çocuklarımızın yürümeye başladığı, konuşmaya başladığı dönemden ölünceye kadar eğitim verilecek bu günleri bizlere gösteren Rabbimize binlerce hamdolsun. Onun için bu dönem çok önemli bir dönem. 4-6 yaş dönemi çocukların zihinlerine bilgilerin nakşedildiği bir dönem. Bu dönemde çocuklar Allah kelamıyla, besmeleyle hayata başlayacaklar. Büyüdükleri zaman mermerin üzerine yazılan yazı gibi bu dönemdeki aldıkları eğitimin tesiri mutlaka görülecektir.” İfadelerini kullandı.

- Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın genel müdürlüğü döneminde bu 4-6 yaş fikri ortaya çıktı

Artan, 4-6 Yaş Kur’an Kurslarının Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevindeyken projelendirildiğini anımsatarak, “Şu anki Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın genel müdürlüğü döneminde bu 4-6 yaş fikri ortaya çıktı. Hepimiz heyecanlanmıştık. Acaba başarılı olur muyuz diye. Ama elhamdülillah bugün Türkiye’nin her tarafına yayıldı. Topluma baktığımız zaman gençlerin birçoğunun uyuşturucuya müptela olmaya başladığı, birçoğunun yanlış yollara gittiğini gördüğümüz zaman geç kaldığımızın farkına varıyoruz. Onun için çocuklarımız dört yaşından itibaren Kur’an eğitimi ile buluşturmak, peygamberimiz ile buluşturmak, haram-helal duyguları ile buluşturmak veya değerler eğitim ile buluşturmak bizim görevimizdir. Bu nedenle Korkuteli’de sadece 4-6 yaş grubu öğrencilerimizin okuyabileceği bu eğitim yuvası çok çok önemli. Hayır sahibi Rahmiye teyze başta olmak üzere evlatlarından, akrabalarından Allah razı olsun. Örnek bir eser ortaya koydular. Bu eser Antalya’da ilk. Belki Türkiye’de çok nadirdir. Bunların sayılarını artırmak istiyoruz. Bunlar sadaka-i cariyedir. Ben teyzemizi bu eser için tebrik ediyorum. Rabbim hayırlarını kabul eylesin.” diye konuştu.

- Bizim yapacağımız müdahale yüzde 30-35’lik müdahale

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç ise “ Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın selamlarını ileterek, “En hayırlı bir mekânın müesseseler içinde en hayırlı bir müessesenin açılışı için buradayız. Hamd makamındayız. Rabbimize ne kadar hamd etsek azdır. Müftümüzde ifade ettiler. Çok değerli Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş hocamızın döneminde bu 4-6 yaş Kur’an kurslarımızın temelleri atıldı. Hamd etmek durumundayız. Çünkü nereden nereye geldik. Bir zamanlar atılmaktan korktuğumuz, çekindiğimiz yasak dönemler geçirdiğimiz Yaz Kur’an kursuna dahi çocuklarımızı gönderemediğimiz günlerden şimdi müstakil yaş haddinin olmadığı, 4-6 yaş Kur’an kursu binasının açılışı için buradayız. Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Şimdi burada Korkuteli’mizin çocukları 4-6 yaş grubu Kur’an Kursu hizmeti bağlamında iyi bir eğitim görecekler. İnsan şahsiyetinin yüzde 65 ila 70 oranında gelişimi daha anne karnında oluşuyor. Bizim yapacağımız müdahale yüzde 30-35’lik müdahale. Hele hele modern dünyada çalışan anne ve babanın evde oluşturduğu boşluğu maalesef çocuklar çekmek zorunda. Bu acı fatura çocuklara kesiliyor.” dedi.

- Çocuklarımız dinsiz kitapsız mı yetişsin?

Din konuşmasının devamında çalışan anne babalara dikkat çekerek “Eskiden büyük aileler vardı. Anne baba çalışsa da nene-dede çocuklarla ilgilenir, onlara bir maneviyat aşısı yapardı. Onlara kitabını Kur’an’ını öğretirdi. Peygamberini öğretirdi. Ama şimdi öyle değil. Peki, bu çocuklarımız dinsiz kitapsız mı yetişsin? İşte elhamdülillah şimdi bu imkânlar doğuyor. Bu 4-6 yaş Kur’an kursları çocuklarımızın dinini, peygamberini, Kur’an’ını öğreneceği müesseseler olacak. Kitabını tanıyacak, Peygamberini tanıyacak, varlığını tanıyacak. Anne baba nedir, büyük, küçük nedir onu tanıyacak. Besmeleyi öğrenecek. Elhamdülillah demeyi öğrenecek. Bir taraftan oynayacaklar, bir taraftan eğlenecekler bir taraftan da aynı zamanda öğrenmiş olacaklar. İyi yetişmiş alanlarında sertifika eğitimini tamamlamış Kur’an Kursu öğreticilerimiz marifetiyle bu eğitimi almış olacaklar. Cenabı Hak tekraren Rahmiye annemizin bu hayrından bu niyetinden razı olsun, kazançlarına bereket nasip eylesin. Bu hizmet hayırlara vesile olsun.” dedi.

Protokol konuşmalarının sonrasında hayırsever aileye plaket takdimi yapılarak kurdele kesimine geçildi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?