banner250

banner203

Antalya’da “âmin alayı”

Konyaaltı İlçe Müftülüğü bünyesinde bulunan Karabulut 4-6 Yaş Kur’an Kursu yeni eğitim öğretim yılına "âmin alayı"yla başladı.

Antalya Müftülüğü 09.10.2018, 19:03
Antalya’da “âmin alayı”
© Diyanet Haber

Düzenlenen âmin alayı törenine Antalya İl Müftüsü Osman Artan, İl Müftü Yardımcısı Osman Demirel, Konyaaltı İlçe Müftüsü Ziya Ersin, cami ve Kur’an kursu görevlileri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Program Antalya Büyük Şehir Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisiyle başladı. Mehter takımının gösterisi misafirlere güzel anlar yaşattı. Mehter gösterisinin akabinde açılış konuşması yapmak üzere Konyaaltı İlçe Müftüsü Ziya Ersin kürsüye geldi. İlçe Müftüsü Ersin konuşmasında 4-6 yaş Kur’an kursları eğitimine bu yıl daha büyük önem verdiklerini her Kur’an kursunun bünyesinde yeni 4-6 yaş sınıfları açmayı planladıklarını ifade etti. İlçe Müftüsü Ersin, konuşmasını programa katılanlara teşekkür ederek sonlandırdı. 

Açılış konuşmasından sonra Karabulut 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencisi olan 50 çocuk mehteran eşliğinde kırmızı halıdan geçerek sınıflarına giriş yaptı. Program sonunda Antalya İl Müftüsü Osman Artan bir konuşma yaptı. İl Müftüsü Artan konuşmasında: “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızı hem dini hem kültürel anlamda çok iyi bir şekilde eğitmemiz lazım.  İşte bizler de Diyanet İşleri Başkanlığımız bünyesinde Antalya’mızda 4-6 yaş Kur’an kurslarında bir rekora imza attık. Bu faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Bugün başta Konyaaltı İlçe Müftümüz olmak üzere Kur’an kursu öğreticileri ve cami görevlimizi sonsuz tebrik ediyorum. Tebrik ediyorum, çünkü yavrularımıza çok güzel bir ortam hazırlamışlar. Tebrik ediyorum, çünkü unutulmuş bir geleneğimizi âmin alayını icra ederek hatırlamamıza vesile oldular.

Âmin alayı nedir?

Osmanlı Dönemi'nde çocukların okula başlaması büyük törenlerle olur, bütün mahalle eğlenerek çocuklarını okula başlatırdı. Çocukların okula törenle başlamasına “âmin alayı” veya “bed-i besmele” denirdi. Çocuk okula süslenmiş atla ilahiler eşliğinde götürülürdü 4 yaş 4 ay ve 4 günlük olduğunda bu program düzenlenirdi. İşte bizlere bunu yaşatarak yavrularımıza ve bizlere güzel anlar yaşattılar dedi. Antalya İl Müftüsü Osman Artan’ın konuşmasından sonra yaptığı dua ile program sona erdi. 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?