banner250

banner246

Antalya'da Kadir Gecesinde Camiler Doldu Taştı

Antalya’da vatandaşların başta Muratpaşa Camii ve avlusunu olmak üzere bütün camileri hınca hınç doldurması ile Kadir Gecesi idrak edildi.

Antalya Müftülüğü 12.06.2018, 11:37
Antalya'da Kadir Gecesinde Camiler Doldu Taştı

Antalya İl Müftülüğü olarak Kadir Gecesinin program merkezi olarak belirlenen Muratpaşa Camiine gelen Antalya İl Müftüsü Osman ARTAN yatsı namazından önce Muratpaşa Camii içi ve avlusunu hınca hınç dolduran cemaate ve merkezi vaaz sisteminden bütün Antalya Camilerini dolduran binlerce cemaate Kadir Gecesinin anlam ve önemini belirten vaaz verdi. İl Müftüsü ARTAN verdiği vaazda; Ne büyük bir nimet. Yeni bir kadir gecesine daha kavuştuk. Ne büyük bir lütuf. Yaratanımız bize bir fırsat daha verdi. Ne büyük bir rahmet. Rahmetin tecellisi olan Cebrail (a.s.)'ın Rabbimizin inayetiyle dünya semasına indiği bir geceyle buluştuk. Ne büyük bir mağfiret. Affa uğrayabileceğimiz bir gece daha bizlere nasip oldu. Bizlere nimetlerini bahşeden, sayısız lütuflarla bize rahmet eden, bağışlanmamız için bizlere fırsatlar yaratan ve bizleri mübarek bir güne kavuşturan Halik-i Zü'l-Celal Allah-u Teala (c.c.)'na sonsuz kez şükrediyoruz.

Bu gece, ihya edildiği zaman bin aydan, bir ömürden daha hayırlı bir gece. Bu gece, Yüce Rabbimizin inayetiyle meleklerin, Cebrail (a.s.) yeryüzüne indiği bir gece. Bu gece, Kur’an-ı Kerim’in gönlümüze, dünyamıza, âleme doğduğu bir gece. Bu gece, Rahmet-i İlahiye tecelli etti. Bu gecede Âlemlere rahmet olarak gönderilene Hz. Muhammed Mustafa’ya (s.a.s.) Peygamberlik vazifesi verildi. Bu geceye, Hak (c.c.), Kadir Gecesi dedi. Bu gece, Kur’an gecesi. Bu gece, bağışlanma gecesi. Bu gece, bir ömre bedel ibadetlerle Rabbimize yönelme gecesi.

Bu gece hakkında Hz. Aişe Validemiz (r.a.) Efendimize şöyle bir soru yöneltmiştir: Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum. "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu.

Zikir kışa dönmüş kalplerimizi bahara çevirir. Zikir ölmüş ruhlara hayat verir. Bu gecede zikir bizlere güzellikler katacaktır. Tatmin olmayan kalbimizi tatmin edecektir. Bu gecede Rabbimizi zikretmeyi unutmayalım.

Bu gün ve gecelerde mutluluğumuzu paylaşalım, maddiyatımızı paylaşalım. Bizde olanları olmayanla ulaştıralım. Bugünler özellikle Zekâtımızı dağıttığımız günler. Bu günler Ramazan Bayramından önce verdiğimiz Sadaka-i Fıtır günleri. Bu günler yardımlaşma günlerimiz. Kadir gecesinde ve gündüzünde bu yardımlaşmayı gerçekleştirirsek, ihtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını ulaştırabilirsek bu önemli günden daha azami şekilde istifade edebiliriz. İhtiyaç sahiplerinin bir duası ile belki de günahlarımızın affedilmesine vesile olacak, Allah’ın razı olduğu kullar zümresine girmemize yardımcı olacaktır. Yüce Rabbim Ramazan ayını, idrak edeceğimiz Kadir gecesini ve nihayetinde kavuşmayı umut ettiğimiz Ramazan Bayramımızı bizlere hayırlı kılsın. Kadir gecesinin ve bu mübarek günlerin hürmetine hatalarımızı, yanlışlarımızı ve günahlarımızı affeylesin. Bayram sabahına hayırlar içerisinde, sevdiklerimizle beraber ulaşmayı güzel bir bayram geçirmeyi bizlere nasip etsin. Bu vesile ile Kadir gecenizi tebrik ediyor, Milletimiz ve tüm İslam âlemi için hayırlar getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. Diyerek vaazını tamamladı.

İl Müftümüzün vaazından sonra kılınan yatsı namazı ve akabinde teravih namazından sonra okunan Yasin-i Şerif, tesbihat ve tevbe istiğfarlardan sonra Kürsüye çıkan Muratpaşa İlçe Müftüsü Celil KARACA görevliler ve cemaat tarafından okunan hatimlerin duasını yaptı. Yapılan duadan sonra tesbih namazı kılındı akabinde sakal-ı şerif ziyareti yapıldı. Sonrasında teheccüd namazı ve sabah namazı ile dolu dolu gecen bin aydan hayırlı mübarek gece sona erdi.

Program sonunda cami bahçesinde Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?