banner250

banner203

Din görevlileri kendilerini anlattı

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle düzenlenen programda din görevlileri kendilerini anlattı.

Ankara Müftülüğü 04.10.2018, 23:49
Din görevlileri kendilerini anlattı
© Diyanet Haber

2018 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Sincan İlçe Müftülüğü tarafından gerçekleştirilen "Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler" temalı panelde din görevlileri kendi haftalarında kendilerini anlattılar.

Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan'ın katıldığı panelde, “camiler ve din hizmetine adanmış ömürler”, “mescidin hadimi, peygamberin varisi olmak”, “etkili din görevlisi”, “etkin din hizmeti”, “din hizmetine adanmış gönüllülük”, “toplumun manevi önderleri” başlıkları üzerinde duruldu.

Sincan Müftüsü Mevlüt Topçu, Onlar ki din hizmetine adanmış ömürler... başlığıyla yaptığı konuşmada;

Mescit ve camilerimiz sadece beş vakit namazı, cuma namazını, bayram namazlarını eda ettiğimiz mekânlar değildir. Şer'i ve pozitif ilimlerin tedris edildiği suffe ashabının mirası, muhaciri ensarla kardeş kılan Allah Resulü'nün emaneti ve Allah'ın beytinin (Beytullah'ın) muazzez şubeleridir.

Mescitlerimiz temizdir ve yüreğine temiz olan arınmak isteyen bütün insanlığa kapılarını ardına kadar açmıştır. (A'raf, 31) Günde beş vakit okunan kurtuluş çağrımız, ezanımız bize bu ulvi mekânlardan ilan olunur. Camilerimiz sosyal hayatın karmaşası, gürültüsü ve stresi içerisinde ilahi teneffüsleri soluduğumuz birer rahmet kapısıdır. Bizler camide tüm farklılıkları vahdete dönüştürürüz ve cami imar olur, kadını, erkeği, çocuğu, genciyle... cami mahzun olur saf saf olunmadığında.

Gençlerimizin, gözbebeğimiz yavrularımızın, dünyadaki cennetimiz ailemizin iki dünya mutluluğu ve huzuru mescit, cami, Kur'an ve din görevlilerimiz ile olan ilişkisine ve yakınlığına bağlıdır. dedi.

Katılımcaların ilgiyle takip ettikleri program, Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu'nun değerlendirmesi ve altını çizdiği hususların başında da Kur'an Kursu Öğreticilerinin öğretici değil  de Kur'an-ı Kerim öğretmeni olması gerektiği ayrıca 4-6 yaş Kur'an Kurslarının sayısının artırılması yönündeki teşvik ve tavsiyeleriyle sona erdi.

Program emekli müftülere, yarışmalarda başarı ve derece elde eden din görevlilerine hediye takdimiyle sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?