banner250

banner255

Prof. Dr. Erbaş: Bu özel bereket ayları, geçmişin muhasebesini, geleceğin planlamasını yapacağımız tefekkür vakitleridir

"İl Buluşmaları" kapsamında Batman'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Korkut Özal Camii'nde cuma hutbesi irad etti, cuma namazı kıldırdı.

Ali Erbaş 26.03.2021, 13:09
Prof. Dr. Erbaş: Bu özel bereket ayları, geçmişin muhasebesini, geleceğin planlamasını yapacağımız tefekkür vakitleridir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın Batman programı sürüyor.

Batman'da çeşitli temaslarda bulunan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Korkut Özal Camii'nde cuma hutbesi irad etti, cuma namazı kıldırdı.

"Berat Gecesi: Af ve Mağfiret Gecesi" konulu hutbe irad eden Başkan Erbaş, "Cenab-ı Hakk'ın bize lutfettiği bu özel fırsat ve bereket ayları, geçmişin muhasebesini ve geleceğin planlamasını yapacağımız tefekkür vakitleridir. Nefsimizin bitmek bilmeyen isteklerine göre değil Rabbimizin rızası doğrultusunda yaşamaya azmedeceğimiz karar vakitleridir." dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Batman'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin alındığı Korkut Özal Camii'nde cuma namazı kıldırdı, hutbe irad etti.

Erbaş, Korkut Özal Camii'nde irad ettiği cuma hutbesinde, on bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in gölgesinin Müslümanların üzerine düştüğünü belirterek yarın Ramazan ayının muştusu Berat Gecesi'nin idrak edileceğini belirtti.

"Cenab- ı Hakk, bu gece hürmetine aziz millete ve Ümmet-i Muhammed'e hayır ve bereket ihsan eylesin. Berat Gecemiz mübarek olsun." ifadesini kullanan Erbaş, şöyle devam etti:

"Yine böyle bir gece vakti Hazreti Aişe validemiz uyanmış, Resul-i Ekrem'i yanında göremeyince dışarı çıkıp aramaya koyulmuştu. Nihayetinde onu Baki mezarlığında, başını göğe kaldırmış, dua eder vaziyette bulmuştu. Sevgili Peygamberimiz hem Hazreti Aişe'nin merakını gidermek hem de Allah'ın rahmetinin bu gece ne kadar geniş olduğunu anlatmak için şöyle buyurmuştu, 'Şaban ayının yarısına denk gelen bu gece, Allah dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve Kelb kabilesinin koyunlarının yünlerinden daha fazla sayıda insanı affeder.' Hidayet rehberimiz Kur'an-ı Kerim'de, ebedi kurtuluş beratını alanların ahiretteki durumu şöyle anlatılır, 'İşte o vakit, kitabı sağ tarafından verilen kimse der ki alın kitabımı okuyun, doğrusu ben, hesabımla karşılaşacağımı zaten biliyordum. Artık o, hoşnut olacağı bir hayat içindedir, yüce bir cennettedir.' Rabb'im cümlemizi bu şekilde alnı ak yüzü pak huzuruna gidenlerden eylesin. Hesabını Rabb'ine huzur içerisinde veren bir mümin, o güne ümmetini hazırlamak için mücadele etmiştir."

"Allah'ın rızasını kazanıp cennetine kavuşmak; dünyadayken ahiret için hazırlık yapmakla, iman, ibadet ve istikamet üzerine hayat sürmekle mümkündür." diyen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şunları kaydetti:

"Cenabı- Hakk'ın bize lütfettiği bu özel fırsat ve bereket ayları, geçmişin muhasebesini ve geleceğin planlamasını yapacağımız tefekkür vakitleridir. Nefsimizin bitmek bilmeyen isteklerine göre değil Rabbimizin rızası doğrultusunda yaşamaya azmedeceğimiz karar vakitleridir. Hata ve günahlarımızdan tövbe edip, Rabb'imizin af ve mağfiretine sığınacağımız dua ve niyaz vakitleridir. Nitekim Allah resulü bize şu tavsiyede bulunmaktadır, 'Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Gündüzünde oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allahuteala dünyaya rahmet nazarıyla bakar ve fecir oluncaya kadar şöyle buyurur, 'Benden af dileyen yok mu, onu bağışlayayım. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. Sıkıntıya uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim.' Gelin günahlarımız için af ve mağfiret dileyelim."

Erbaş, Kovid-19 salgınıyla mücadelenin devam ettiğini hatırlatarak, "Tedbirlere riayet konusunda bugüne kadar gösterdiğimiz hassasiyeti bundan sonra da aynı ciddiyetle devam ettirelim. Yüce Rabbimiz en kısa zamanda salgın hastalıktan kurtulmayı bizlere nasip eylesin." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?