banner250

banner246

Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü'nün temeli dualarla atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yaptığı duayla Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü'nün temeli atıldı.

Ali Erbaş 26.06.2021, 15:49
Kanal İstanbul Sazlıdere Köprüsü'nün temeli dualarla atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yaptığı duayla Kanal İstanbul projesinde ilk harç dökülmüş oldu.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan, "Kanal İstanbul'a İstanbul'un geleceğini kurtarma projesi olarak bakıyoruz." dedi.

Erdoğanın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın yaptığı duayla Sazlıdere Köprüsü'nün temeli atıldı. 

İstanbul Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir ve Arnavutköy sınırları içerisinde yer alacak Kanal İstanbul Projesi, 45 kilometre uzunluğunda, 20,75 metre derinliğinde olacak.

İstanbul'u içinden 2 deniz geçen bir şehre dönüştürecek Kanal İstanbul'un üzerine 6 köprü yapılacak. Kanal İstanbul'un her iki tarafında 250 biner konutluk devasa şehirler kurulması planlanıyor.

İlk köprünün temelinin atılmasıyla Kanal İstanbul, fiilen hayata geçirilmeye başlanacak. Köprü, Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü dahil) Projesi Başakşehir-Bahçeşehir-Nakkaş Kesim-08 (bağlantı yolları dahil) işi kapsamında, Sazlıdere geçişini sağlayacak şekilde inşa edilecek.

Ana açıklığı 440 metre uzunluğundaki köprünün, sağ ve solda yer alan 210 metrelik yan açıklıklarıyla uzunluğu 860 metreye ulaşırken, yaklaşım viyadükleriyle toplam uzunluğu 1618 metre olacak.

Eğik askı halat miktarı 136 ve ankraj miktarı 272 olarak hesaplanan köprü, trafiğe 2x4 şeritli hizmet edecek.

Köprünün platform genişliği ise 46 metre olacak. Gergin eğik askılı köprünün kuleleri, 196 metre yüksekliğe çıkacak.

Kuzey Marmara Otoyolu Kesim-8 kapsamında kanalla kesişen gergin eğik askılı köprünün kulelerinin, daimond şeklindeki tasarlanması sayesinde kule temelleri bir noktada toplanarak kanalla en az etkileşimi sağlanacak. Kuleler, plan boyutları ve cidar kalınlıkları değişken kutu kesitli iki adet betonarme ayakla teşkil edilecek. Bu ayaklar, tabliye seviyesinde ve tepede enine kirişler vasıtasıyla birbirlerine bağlanacak.

banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?