banner297

Erbaş: İslam tüm insanlık için en büyük nimettir

banner265

Fransa ziyaretleri kapsamında Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "İslam dini sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için en büyük nimettir." ifadelerini kullandı.

Ali Erbaş 23.04.2022, 19:08
Erbaş: İslam tüm insanlık için en büyük nimettir

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Strazburg Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından organize edilen iftar yemeğinde Fransa'da faaliyet gösteren Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri ile bir araya geldi.

Burada konuşan Erbaş, dünyanın birliğe, beraberliğe ihtiyacı olduğunu belirterek, "Bizim medeniyetimiz birlik medeniyeti, beraberlik medeniyeti, barış medeniyetidir. Çünkü dinimizin adı barış. Ayet-i kerimede Rabbimiz; 'Ey iman edenler, hepiniz barışa giriniz.' İman edenlere özellikle sesleniyor ki barışın öncüleri olunuz, birliğin, beraberliğin rehberi olunuz." diye konuştu.

"İslam dini sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için en büyük nimettir." diyen Erbaş, şunları kaydetti:

"Yeter ki Allah Resulü Efendimizin Arafat'ta bütün insanlığa seslendiği şu ilkelere uyalım, 'Ey insanlar hepiniz Ademdensiniz, Adem de topraktandır. Beyazın siyaha, siyahın beyaza, Arap'ın Acem'e, Acem'in de Arap'a hiçbir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır.' İşte biz bu ilkelere riayet ederek ve bütün insanlığı bu ilkelere davet ederek hareket etmek zorundayız."

Programa, Türkiye'nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kaan Esener, Paris Büyükelçisi Refik Ali Onaner, Fransa Strazburg Başkonsolosu Muzaffer Rami Şaylıman, Diyanet İşleri Başkanlığından yöneticiler katıldı.

---

Teravih namazı sonrası yaptığı konuşmada gurbetçi vatandaşların Ramazan ayını tebrik eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bu ayda yapılan ibadetlerin öneminden bahsetti.

Başkan Erbaş, Ramazan ayının insanlar için büyük bir nimet olduğunu belirterek, “Rabbimiz rahmetinden, mağfiretinden, bereketinden hakkıyla istifade etmeyi hepimize nasip eylesin. Ramazan ayında tutulan oruç, Peygamber Efendimizin (s.a.s.) ifadesi ile sevabını ancak Allah-u Teâlâ’nın verdiği çok önemli bir ibadettir.” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim’in Kadir gecesinde indiğini hatırlatan Başkan Erbaş, “Cenab-ı Hak, Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğunu bize öğretiyor. Bin aydan daha hayırlı bir geceyi hep ibadetle geçirmek, dua ile geçirmek, istiğfar ile geçirmek bir kulun ömründe yapabileceği en güzel amellerdir, en güzel ibadetlerdir.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Ramazan fuarını gezdi

Teravih namazı sonrası Başkan Erbaş, Strazburg DİTİB yerleşkesi içerisinde kurulan Ramazan fuarındaki stantları gezdi.

Başkan Erbaş, burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’den selam getirdiğini, sizlerin selamını da Türkiye’ye ye götüreceğini söyledi.

Ramazan ayının bereketli geçtiğini ifade eden Başkan Erbaş, “Ramazan ayının rahmetinden istifade ettik, mağfiretinden istifade ettik ve şimdi son 10 gününe girmiş olduk. Rabbim hepimizi ebedi azaptan kurtulanlardan eylesin inşallah. Bu ne güzel birlik, beraberlik ve kaynaşmadır. Gençlerimizle, çocuklarımızla, kadınlarımızla, erkeklerimizle hep birlikte buradayız ve aynı havayı teneffüs ediyoruz. Bu manzaranın güzelliği hakikaten bizi çok memnun etti.” dedi.

Başkan Erbaş, “Allah-u Teala hepimizi bu Ramazan günlerinden nasipdar eylesin ve Kadir gecesine hepimizi sağlık, afiyet içerisinde ulaştırsın. İbadetlerimizi makbul eylesin. Çocuklarımızı ve gençlerimizi sırat-ı müstakimde daim eylesin. Rabbimiz, en güzel şekilde vatan sevgisiyle, millet sevgisiyle, ezan, bayrak sevgisiyle yaşamayı hepimize nasip eylesin.” ifadelerini kullandı.

Fuar alanında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Başkan Erbaş, burada bir süre oturarak vatandaşlarla sohbet etti.

banner279
Yorumlar (0)