banner324

banner319

Erbaş: Dünyada İslamofobi yok, Judaismofobi, Hristiyanozmofobi, Hinduizmofobi ve Budizmofobi var

banner265

"9. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı"nın kapanışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Dünyada İslamofobi yok, Judaismofobi, Hristiyanozmofobi, Hinduizmofobi ve Budizmofobi var." dedi.

Ali Erbaş 02.06.2022, 19:55
Erbaş: Dünyada İslamofobi yok, Judaismofobi, Hristiyanozmofobi, Hinduizmofobi ve Budizmofobi var

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Müslümanlar arasında fikir, duygu ve ideal birlikteliğini sağlamak adına dünyadaki bütün Müslümanların sorunlarıyla ilgili uluslararası istişare toplantıları düzenlediklerini belirtti.

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 9. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı kapanışında, Diyanet'in kurulduğu günden bu yana farklı ülkelerde yaşayan soydaş ve dindaşlara yönelik hizmetlerini aralıksız sürdürdüğünü söyledi.

Diyanet'in başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinde ibadet mekanlarının yanı sıra ilim, fikir ve hizmet müesseseleri ürettiğini belirten Erbaş, "Başkanlığımız, Müslümanlar arasında fikir, duygu ve ideal birlikteliğini sağlamak adına Asya'dan Afrika'ya, Avrupa'dan Amerika'ya kadar dünyadaki bütün Müslümanların sorunlarıyla ilgili uluslararası istişare toplantıları düzenlemektedir. İnsanlığın dini, ahlaki, maddi ve manevi ihtiyaçlarına cevap vermek için büyük bir özveri ile çalışmaktadır." diye konuştu.

Dini diplomasinin ilk örneğinin Hz. Muhammed'in devlet adamlarına yazdığı mektuplar olduğunu hatırlatan Erbaş, şöyle devam etti:

"Bu mektuplar bizim için esasında önemli bir yol göstericidir. Sosyolojik ve psikolojik yönü iyi çalışılmış, güçlü temellere ve sağlıklı tecrübelere dayalı milletlerarası duyarlılık ve hassasiyeti gözeten dini diplomasiye her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğu bir dönemdeyiz. Yani bir mesajın bile zaman zaman en büyük başarılara vesile olduğunu biliyoruz, görüyoruz. Mektuplarla, mesajlarla bütün dünyaya İslam'ın güzelliklerini anlatmamız lazım."

Dünyada, İslam ve Müslüman düşmanlığına dönüşen söylem ve eylemlerin yakından takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, "Dünyada İslamofobi yok, Judaismofobi, Hristiyanozmofobi, Hinduizmofobi ve Budizmofobi var. Bugün Hindistan'ın Müslümanlara yaptıkları zulümleri görüyorsunuz. Budistlerin Müslümanlara yaptıkları zulümleri, işkenceleri, katliamları görüyorsunuz. Müslümanlar korkutmuyor, tam tersine Müslümanları korkuttular." ifadelerini kullandı.

Yurt dışındaki müşavir, ataşe ve din görevlilerinin kurban organizasyonunda yaptığı hizmetlerden memnun olduğunu dile getiren Erbaş, görevlilerden aynı heyecanla hizmetlerini devam ettirmelerini istedi.

Konferansın hayırlara vesile olmasını dileyen Erbaş, konferansa katılan ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

banner279
Yorumlar (0)