banner268

banner250

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş şehit yakınları ve gazilerle buluştu

banner265

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı tarafından Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlenen şehit yakınları, gaziler ve yakınları ile buluşma programına katıldı.

Ali Erbaş 02.12.2021, 14:38
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş şehit yakınları ve gazilerle buluştu
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş şehit yakını ve gazilerle buluştu

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı tarafından Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlenen şehit yakınları, gaziler ve yakınları ile buluşma programına katıldı.

Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sözlerine; “Allah yolunda şehit olanlara ölüler demeyiniz, onlar diridirler fakat siz bunu bilemezsiniz!” ayetini hatırlatarak başladı.

Başkan Erbaş, “Şu ana kadar pek çok şehit cenaze namazı kıldırdım. Namazda tekbir alırken önümüzdeki şehidin tekbirlerimizi ve onun için yaptığımız dualarımızı idrak ederek kıldırmaya çalıştım. Çünkü Rabbimiz böyle buyuruyor; ‘Onlar diridirler!’. Efendimiz (s.a.s.) buyuruyor ki; 'İçimden öyle geçiyor ki Allah yolunda şehit olsam diriltilsem, tekrar şehit olsam diriltilsem' diye bu cümlesini dört defa tekrarlıyor. Şehitliğin ne kadar önemli bir mertebe olduğunu bundan daha güzel ifade eden bir cümle yoktur.” diye konuştu.

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’un, “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.” dizelerine işaret eden Başkan Erbaş, “Esasında bu bir duadır. Bu dua cümlelerini dörtlük halinde öyle güzel yerleştirmiş ki İstiklal Marşı’nın içerisine, her okuduğumuzda sonunda ‘Amin’ dememiz gereken mısralardan oluşuyor.” ifadelerini kullandı.

Erbaş, şehitler, şehit yakınları ve gazilerin bu övgülere layık olduğunu belirterek, gazilerin de her zaman hayırla yad edildiğini dile getirdi.

İki dedesinin Sarıkamış gazisi olduğunu dile getiren Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben iki dedesi hem babamın babası hem annemin babası, Sarıkamış gazilerinin torunu olan bir kardeşinizim. Hatta babamın babası olan dedem Molla Mustafa Sarıkamış da şehitlerin arasında şehit olmayı beklerken, orada son anlarını yaşarken, komutanlardan birisi acaba şehitlerimizin arasında şehit olmayan askerimiz var mı diye gezerken, dedemin yaşadığını fark ediyor. Böylece o da öyle kurtulup gazi oluyor.

Şehitlerimizi her zaman dualarımıza, her okuduğumuz Kur’an’a katarak, ülkemizin 81 ilinde, bütün ilçelerinde 150 bin hocamızla okuduğumuz hatimleri, belki vefat etmiş yakınlarımızdan daha önce şehitlerimizin ruhlarına göndeririz.

Bu bir yardımlaşma, dayanışma, hayırda yarışma faaliyetidir. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim'de; 'Hayır/iyilik işlerinde yarışanlar önde olacaklardır. İşte onlar Allah’a yakın olanlardır.' buyuruyor. Dolayısıyla bu yarışta yer alan herkesi tebrik ediyorum."

“Bu milletin bu vatan için vereceği mücadele bitmez”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ise “Anadolu topraklarında bin yıldır kök salan diriliş ve istiklal ruhu, bugün bütün tazeliğiyle yaşamaya devam ediyor. Bu milletin şehidi bitmez, gazisi bitmez. Bu milletin bu vatan için vereceği mücadele bitmez. Necip milletimiz, bulunduğumuz coğrafyanın kendisine yüklediği zorlukların ve sorumlulukların idrakiyle hareket etmekten hiçbir şartta ödün vermeyeceğini, fedakarlık etmeyeceğini her defasında göstermiştir.” dedi.

Programda Ankara Valisi Vasip Şahin ile Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bilge Gürs de yer aldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?