banner297

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İnancını kaybeden kimliğini de kaybeder

banner265

Almanya'nı Köln şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Federal Kadın Birliği Temsilcileri ile iftarda bir araya gelen Diyanet İşleri Başkano Prof. Dr. Ali Erbaş, "İnancını kaybeden kimliğini de kaybeder." dedi.

Ali Erbaş 24.04.2022, 10:45
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: İnancını kaybeden kimliğini de kaybeder

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Aileyi sağlamlaştırdığımızda pek çok sorun kendiliğinden çözülecektir." ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Fransa programının ardından beraberindeki heyetle Almanya'nın Köln şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Federal Kadın Birliği Temsilcileri ile Köln DİTİB Merkez Camii Konferans Salonu'nda düzenlenen iftar programında buluştu.

Erbaş, burada yaptığı konuşmada, "Ramazan ayındaki şu manzaraya bakar mısınız? İftar vesilesiyle toplanmış hepimiz ezan anını bekliyoruz. Dünyada hiçbir yerde böyle bir manzara yok. Hiç kimse ne bir lokma ekmek yiyebiliyor ne bir damla su içebiliyor. Çünkü Rabbimiz böyle emretmiş. Biz onun emrine riayet ederek rahmetinden istifade ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Ramazan ayının millete istikamet belirleyen, hayır, iyilik ve infak yolundaki gayretlerini arttıran büyük bir irfan mektebi olduğunu belirten Erbaş, şunları kaydetti:

"Ramazan ayında gönüller coşar, insanlar birbirlerine daha çok yardım ederler, zekat mükellefi olan Müslüman zenginler zekatlarını genelde ramazan ayında verirler. Çünkü fakir fukara, garip gureba kardeşlerimiz iftar sofralarında, sahur sofralarında sıkıntı yaşamasınlar. Ramazan, orucu, iftarı, sahuru, teravihi, mukabelesi ile bir medeniyet mektebidir. Ramazan, arzu ve ihtiraslarımızı teskin ve ruhumuzu terbiye ettiğimiz bereketli bir şifa mevsimidir. Ramazan bizi takvaya ulaştıran, bizdeki salih amel bilincimizi ve hesap verme şuurumuzu canlı tutan bir Kur'an ayıdır."

- Aileyi sağlamlaştırdığımızda pek çok sorun kendiliğinden çözülecektir

Erbaş, yeryüzünde iyiliğin ve adaletin hakim olması için çalışma vazifesinin hem kadının hem de erkeğin ortak sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, huzurlu bir insan ve toplum için önce sağlıklı bir ailenin olması gerektiğine dikkati çekti.

Ailenin rahmet, sevgi, muhabbet ve sadakatin merkezi olduğunu söyleyen Erbaş, "Aileyi sağlamlaştırdığımızda pek çok sorun kendiliğinden çözülecektir. Bizim en güçlü, en sağlam yönümüzün ailemiz olduğunu sadece biz söylemiyoruz herkes söylüyor. Aile, dünyaya gelen her insanın ilk eğitimini aldığı en temel eğitim yuvası, yaşayarak hissettiği bir sevgi ocağıdır." ifadelerini kullandı.

- İnancını kaybeden kimliğini de kaybeder

Erbaş, ailelerin çocuklarına inanç ve değerlerini öğretmediğinde yanlış inançların tuzakları ile karşı karşıya kaldığına, terör ve istismarcı yapıların eline düşebildiğine işaret ederek, "Biliyoruz ki inancını kaybeden kimliğini de kaybeder, kimliğini kaybeden varlığını da kaybeder. Dilimizi çocuklarımıza öğretmemiz lazım. Çocuklarımız mutlaka medeniyetimizi, milli değerlerimizi kendi dilimizden öğrenmelidir. Kendi dilimizden öğrenmediğimiz zaman başka dillerden öğrendiğimiz o medeniyet eksik kalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Erbaş, iftar programının ardından DİTİB Köln Merkez Camii’nde teravih namazı kıldırdı.

Teravih namazı sonrası yaptığı konuşmada ise gurbetçi vatandaşların Ramazan ayını tebrik eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Ramazan ayının rahmetinden bahsetti.

Başkan Erbaş, Ramazan ayında oruç tutmak isteyen ancak sağlık sebeplerinden dolayı orucunu tutamayan birçok insanın olduğunu ifade ederek, “Peygamber Efendimiz (s.a.s.) hadisi şerifinde; “Şu beş şey başınıza gelmeden onların kıymetini biliniz, hastalık gelmeden sağlığın, ihtiyarlık gelmeden gençliğin, fakirlik gelmeden zenginliğin, ölüm gelmeden hayatın kıymetini biliniz.” buyuruyor. Efendimiz Aleyhisselam kıyamete kadar eskimeyecek cümlelerle bütün insanlığı aydınlatıyor.” dedi.

“Komşularımıza ve akrabalarımıza karşı uyarıcılık vazifemizi yapalım”

Peygamber Efendimizin (s.a.s.) insanlara karşı uyarıcılık ve davet görevini yerine getirdiğini dile getiren Başkan Erbaş, “Çocuğumuza, eşimize, dostumuza, akrabalarımıza, komşumuza uyarıcılık vazifemizi yapacağız ve onları davet edeceğiz. Öyle bir Müslüman olacağız ki yine Peygamber Efendimizin tanımına uygun; “Müslüman, elinden ve dilinden insanların emin olduğu kimsedir.” Tıpkı Muhammed-ül Emin gibi.” diye konuştu.  

banner276
Yorumlar (0)