banner268

banner250

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Erzurum'da

banner265

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Erzurum'un 500 yıllık Kur'an okuma geleneği olan "1001 Hatim"in dua programına katılmak üzere Erzurum'a geldi.

Ali Erbaş 14.01.2022, 12:27
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Erzurum'da
© AA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "1001 Hatim" geleneğinin duasını yapmak üzere geldiği Erzurum'da, beraberindeki heyetle birlikte Erzurum Valiliğini ziyaret etti.

Vali Okay Memiş tarafından karşılanan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada yaptığı konuşmada, Erzurum'da olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Erzurum'un vatanına bağlı bir kent olduğunu belirten Erbaş, "Erzurum Diyanet hizmetleri açısından da ön sırada. Türkiye'de il ve ilçe müftülerimizin, müftü yardımcılarımızın çoğu Erzurumlu. Yani Türkiye'de en çok Erzurumlu müftü ve din görevlisi var. Bu, Erzurum'un tarihi sürecini devam ettirdiğini gösteriyor, tarihteki medeniyetimizin zenginliklerini, birikimlerini bu şekilde devam ettiriyor." diye konuştu.

Erbaş, 1001 Hatim'in çok önemli bir gelenek olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bugün 500 senedir devam eden 1001 Hatim merasiminin bu şekilde devam ediyor olması, milletimizin 1001 Hatim'e duyduğu heyecan ve Kur'an'a olan saygısı hakikaten bizi çok mutlu ediyor. Bu gelenek başlı başına çok önemli bir tarihi gelenek, tarihi kökleri, 500 yıllık geçmişi olan önemli bir gelenek. Bu Erzurum'un ve Erzurumlu'nun Kur'an-ı Kerim'e gösterdiği saygının büyük tezahürüdür. Bu geleneği bugüne kadar devam ettirenlerden Allah razı olsun."

Erzurum'un hafızlar şehri olduğuna işaret eden Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Erzurum vatanımızın en mutena, en önde gelen şehirlerinden birisi. Erzurum'u hafızlar şehri diye anmak istiyorum; hafızlar, alimler, veliler, ozanlar şehri. Tarihimizin çok eski dönemlerinden itibaren medreseleriyle, minareleriyle yani medeniyetimizi çok iyi şekilde temsil eden önemli bir şehirdir. Kurtuluş Savaşı ile Sarıkamış Şehitleri'nin hareket ettikleri bir yer. Bu şehir Ermeni katliamına da maruz kalmış bir şehirdir, bunu da unutmamak lazım. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Erzurum'da tüm hocalarımızla Diyanet hizmetlerini nasıl iyi seviyelere getiririz, bunun gayreti içindeyiz."

Erbaş'a ziyareti esnasında Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İzani Turan ve Erzurum İl Müftüsü Şahin Yıldırım eşlik etti.

Kaynak: AA
banner279
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?