banner331

banner319

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Din görevlisinin sorumluluğu Peygamber emanetidir

Kastamonu’da din görevlileriyle buluşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, din görevlisinin taşıdığı sorumluluğun Peygamber Efendimizden kalan bir emanet olduğunu dile getirdi.

Ali Erbaş 03.03.2022, 17:44
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Din görevlisinin sorumluluğu Peygamber emanetidir
© DİHA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İl Buluşmaları kapsamında gittiği Kastamonu’da din görevlileri ile bir araya geldi.

Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, camiye gelsin veya gelmesin toplumun tamamının Diyanet İşleri Başkanlığının muhatap kitlesi olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, din görevlilerinin İslam’a ve milletimize hizmet etmekle görevli bir ekip olduğunu ifade ederek, “Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’inde; “İçinizden hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa ereceklerdir.” buyuruyor. Ne mutlu bizlere ki o ümmetin bir parçasıyız.” dedi.

“Doğru dini bilgi olmadığında toplumda huzursuzluk oluyor”

Din görevlilerinin, en büyük görevlerinin doğru dini bilgi ile milletimizin manevi hayatına rehberlik etmeleri olduğuna dikkat çeken Başkan Erbaş, “Müslümanların içine düşürüldüğü problemlerin en büyük sebebi doğru bilgiden uzak bir dini hayat telkinidir. Ya aşırılıklar radikalizm ya da hurafeler. Aşırılıklarla ve hurafelerle beslenmiş bir toplumun huzursuzluklar içerisinde olduğunu dünyanın her yerinde görüyoruz. Bizler Diyanet İşleri Başkanlığı, imam hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri işbirliği ile doğru dini bilgi ile milletimizin ne kadar çok donatırsak ülke olarak o kadar huzur içerisinde oluyoruz.” diye konuştu.

“Etkili ve hikmetli sözle hakka davet edin”

Başkan Erbaş, etkili ve hikmetli sözle hakka davet etmenin öneminin altını çizerek, “Peygamber Efendimizin en önemli metodudur. “Rabbinin yoluna hikmet ve güzel öğütle davet et.” İşte bu en güzel mücadele yoludur. Bütün hocalarımız konuşmalarında hikmetli olmalı. Bunun için kendimizi çok iyi yetiştirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı. 

“Topluma rol model olun”

Başkan Erbaş, din görevlisinin güzel ahlak ve davranışıyla insanlara örnek olması gerektiğine işaret ederek, “Bizim derdimiz sadece doğruları anlatmak değil, yaşayarak göstermek, rol model olmaktır. Biz ne kadar anlatırsak anlatalım eğer hayatımızla anlattıklarımızı tatbik etmezsek, rol model olmazsak gençlere, çocuklara ders verirken onlar bizim hayatımızı rol model olarak kabul etmezse anlattığımızın bir faydası olmaz.” şeklinde konuştu.

“Yeryüzü, tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşıyor”

“Bugün yeryüzü tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır.” diyen Başkan Erbaş, “İnsanlığın savaşlar, yoksulluk, tabiatın dengesinin bozulması gibi devasa sorunları ve ümmet olarak Müslümanların ciddi sıkıntıları bulunmaktadır. İnsanların büyük bir kısmı kendini huzur ve güven içerisinde görmediğinden maalesef istikbale umutla bakamamaktadır. İster bireysel, ister bölgesel, ister küresel olsun yaşanan bütün sorunları ancak İslam’ın bilgi ve hikmete dayalı üstün ahlakı ve bakışıyla çözebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

“İslam, bir denge dinidir”

Başkan Erbaş, İslam dininin, yeryüzünde insanların barış ve huzur içerisinde yaşamalarını amaçladığını dile getirerek, “İslam bir denge dinidir. İslam bütün peygamberlere gönderilen dinin yegane adıdır. Hazreti Adem’den Hazreti Muhammed Efendimize kadar bütün Peygamberler İslam peygamberidir. Hepsi İslam’ı yaymak için gönderilmişlerdir. Hepsinin amacı da insanların Yaratıcının rızasına uygun yaşamalarını sağlamak, insanları buna davet etmek ve teşvik etmektir. İşte bugün bizler de o peygamberlerin varisleri olarak bu yolda elimizden gelen gayreti göstereceğiz inşallah.” ifadelerini kullandı.

“Elimizde Kur’an ve sünnet gibi iki temel kaynak var”

Milletin, ümmetin ve insanlığın umudu, iyiliğe ve hayra çağıran bir topluluk olan din görevlilerinin, İslam’ı, Kur’an’ı, sünneti, medeniyet değerlerini temsil ettiklerini ifade eden Başkan Erbaş, “Elimizde Kur’an ve sünnet gibi iki temel kaynak var. Bir de Efendimizin omuzlarımıza bıraktığı bir emanet var. Peygamber Efendimiz,  Veda Hutbesi’nde; “Size iki şeyi emanet ediyorum. Bunlara sarıldığınız müddetçe yolunuzu sapıtmazsınız. Bunlar, Kur’an-ı Kerim ve sünnet. Bu emanetleri milletimize, gençlerimize, çocuklarımıza, ailelerimize öğretmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin her yerinde Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Sosyal bilimler, edebiyat, tarih, toplum, bilim, teknoloji, fizik ve benzeri okumalarımız bize çok farklı kazanımlar sağlayacak, her alandan bilgi sahibi olacağız. İnşallah bunun için bol bol okuyacağız. Zamanımızın çoğunu okumaya ayıracağız.” ifadelerini kullandı.

Din görevlisinin taşıdığı sorumluluğun Peygamber Efendimizden kalan bir emanet olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “Sizler aynı zamanda İslam’ı tebliğ noktasında yaşadığımız çağın ve dünyanın öğretmenlerisiniz.” diye konuştu.

Toplantıya İl Müftüsü Mustafa Bilgiç ve bölgede görev yapan din görevlileri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)