banner203

banner250

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bu geceyi bir kurtuluş ve diriliş gecesi yapalım

Berat Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İslam’ın hayat veren ilkelerinin rehberliğinde, daha güzel bir hayatın ve dünyanın inşası için hep beraber gayret edelim.” dedi.

Ali Erbaş 27.03.2021, 10:32
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Bu geceyi bir kurtuluş ve diriliş gecesi yapalım
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Berat Gecesi" münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

"Berat’ın, kurtuluşun müjdesi olduğunu belirteren" Diyanet İşleri Başkanı Erbaş; "Bu gece, rahmet mevsimi üç ayların bereketli zamanlarından Berat Gecesini hep birlikte ihya edeceğiz inşallah. Bu geceye bizleri bir kez daha eriştiren Cenab-ı Allah’a hamd-ü senalar olsun. Berat, kurtuluş müjdesidir. Kulluk bilinciyle hata ve günahları terk ederek Allah’ın lütfuyla affa mazhar olmaktır. Zihni ve gönlü kirleten, hayatı anlam ve amacından uzaklaştıran her şeyden Yüce Allah’a sığınmaktır. O’nun rızasına uygun olmayan tüm arzu ve davranışlardan uzak olmaktır. Hayatı, her şeyi bilen, gören, işiten kudret sahibi yüce Allah’ın varlığının idraki ve O’na karşı sorumluluk bilinciyle yaşamaktır." dedi.

- Berat gecesi bize sorumluluklarımızı hatırlatır

Berat Gecesi'nin ramazan ayının habercisi olduğunu ve Müslümanlara sorumluuklarını hatırlattığını vurgulayan Başkan Erbaş, "Ramazan ayının habercisi olan Berat Gecesi bizlere sorumluluklarımızı hatırlatır. Bencillik, kibir, haset, tamahkarlık gibi duyguların hayatı çepeçevre kuşattığı, insanî değerlerin ve ahlakî erdemlerin örselendiği bir çağda, arınmanın yüceliğine işaret eder. İnsanı esaretten asalet ve özgürlüğe, cehaletten bilgi, hikmet ve irfana kavuşturan hakikatlerle tanışmaya davet eder. ifadelerini kullandı.

Berat Gecesi'nin salih amellerle güzelleştirilmesi tavsiyesinde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, şunları kaydetti:

- Salih amel bilinci her türlü kötü duygu ve düşüncelerden koruyan güçlü bir kalkandır

"Bu geceyi vesile kılarak hayatımızı bizi yüceltecek ve yükseltecek olan salih amellerle güzelleştirelim. Zira salih amel bilinci, bizi her türlü kötü duygu ve düşüncelerden koruyan güçlü bir kalkandır. Bu meyanda Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de; 'İman edip salih ameller işleyenlere gelince, (Allah) onların mükâfatlarını eksiksiz ödeyecek ve lütfundan onlara daha da fazlasını verecektir.' buyurarak, güzel davranışın kendi katındaki değerini ve önemini hatırlatır.

- Dualarımızla umudumuzu yeşerteceğimiz bir kurtuluş ve diriliş gecesi yapalım

Yüce Rabbimizin af ve mağfiret gecesi olan bu geceyi samimi tevbelerimizle günahlarımızdan arınacağımız, dualarımızla umudumuzu yeşerteceğimiz bir kurtuluş ve diriliş gecesi yapalım. Sevgili Peygamberimizin bizlere öğrettiği; 'Allah’ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum.' duası ile Rabbimizden af ve mağfiret niyaz edelim.

- Güzel bir hayatın ve dünyanın inşası için hep beraber gayret edelim

Yüce dinimiz İslam’ın hayat veren ilkelerinin rehberliğinde, ma’rufu, saygıyı, sağduyuyu merkeze alan kuşatıcı bir yaklaşımla daha güzel bir hayatın ve dünyanın inşası için hep beraber gayret edelim.

Bu duygu ve düşüncelerle başta aziz milletimiz olmak üzere, tüm İslâm âleminin Berat Gecesi’ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gece vesilesiyle, milletimizin her türlü dert, sıkıntı, musibet ve hastalıklardan berî olmasını diliyor; Ramazan ayına, günah yüklerimizden arınmış olarak girebilmeyi, hesap gününde kurtuluş beratını alanlardan olmayı Yüce Allah’tan niyaz ediyorum."

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?