banner331

banner319

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş '1001 Hatim'in duasını yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Erzurum'da 500 yıllık Kur'an-ı Kerim okuma geleneği olan "1001 Hatim" kapsamında okunan 55 bin 441 hatmi şerifin duasını yaptı.

Ali Erbaş 14.01.2022, 15:03
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş '1001 Hatim'in duasını yaptı
© AA

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Erzurum'da yaklaşık 500 yıl önce İslam alimi Pir Ali Baba'nın başlattığı Kur'an-ı Kerim okuma geleneği olan "1001 Hatim"in duasını yaptı.

Okunan hatimlerin duasının yapılması amacıyla Yakutiye ilçesindeki Ulu Camii'de program düzenlendi.

Programda Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin Kur'an-ı Kerim tilavet etti, Erzurum İl Müftülüğü İlahi Korosu ilahiler seslendirdi.

"1001 Hatim" kapsamında okunan 55 bin 441 hatmi şerifin duasını ise Diyanet İşleri Başkanı Erbaş yaptı.

Okunan hatimlerin sayısının 55 bin 441 olduğunu belirten Erbaş, "Okunan bu Kur'an-ı Kerim'den hasıl olan sevabı iki cihan serveri Peygamber Efendimizin mübarek ruhuna, bu hatimleri okuyan tüm kardeşlerimizin geçmişlerine hediye ediyoruz." dedi.

Erbaş, duasını şöyle sürdürdü:

"Allah'ım sana kulluk ediyor, senden yardım bekliyoruz. Sana açılan ellerimizi huzurundan boş çevirme. Bizi cennetine layık eyle. Hz. Adem'den beri hak ve hakikatin rehberi bütün peygamberlere, bilhassa Hz. Muhammet Efendimize (s.a.s.), O'nun ehlibeytine sonsuz selam ve salat ediyoruz, kabul eyle. Güzel ülkemizin bu şehrinde Kur'an'a gönül veren, beş asırlık geleneğe öncülük eden bütün kardeşlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Allah'ım sen tövbelerimizi kabul eyle. Okunan hatmi şerifler hürmetine izzet ve şerefimizi, onur ve haysiyetimizi düşmana çiğnetme, vatanımıza dirlik ve düzenlik, milletimize beraberlik ihsan eyle. Allah'ım bizi birbirimize düşürmek isteyen zalimlere, münafıklara fırsat verme. Her türlü beladan, hastalıklardan ve düşmanlardan emin ve muhafaza eyle."

- Kur'an'ı Kerim'in yolunda yürüyen insanlar olunmalı

Burada cuma hutbesi irad eden ve cuma namazını kıldırıan Erbaş, cuma hutbesinde "Bizler Kur'an-ı Kerim'i anlamaya çalışıyoruz ama nihai hedefimiz Kur'an-ı Kerim'e göre bir hayat yaşamak olmalıdır." ifadelerine yer verdi.

Kur'an-ı Kerim'in yolunda yürüyen insanlar olunması gerektiğini belirten Erbaş, şunları kaydetti:

"Kur'an'ın rehberliğinde zekatını veren, namazını kılan, gayba ve ahirete iman eden bir nesil yetiştirmek yolunda hepimiz büyük bir mücadele içinde olmalıyız. İşte o zaman Kur'an-ı Kerim yolunda yürüyen ve bütün insanlığın karanlıktan aydınlığa çıkması için Kur'an'dan faydalanan, istifade eden insanlar oluruz. Efendimiz buyuruyor ki; 'Kim ki Kur'an'ı ezberler okursa, onlar Allah'ın şerefli melekleriyledir.' İşte biz de Rabbimizin şerefli melekleriyle olmak, yolumuzu aydınlatmak, hem dünyada hem de ukvadan bize şefaatçi olması için Kur'an okuyor ve ezberliyoruz. O'nu hayatımıza kılavuz yapıyor, O'nun rehberliğinde bir hayat yaşamaya gayret ediyoruz. 1001 Hatim'lerde okunan hatmi şerifler için dua ettik, geçmişlerimizin ruhuna bağışladık, Allah kabul eylesin. Allah medeniyetimizin güzel geleneğini ihlas edenlerden razı olsun."

Kaynak: AA
banner279
Yorumlar (0)