banner250

banner255

Başkan Erbaş: Yaz Kur'an kurslarımıza kayıt yaptıran çocuklarımızın sayısı 1 milyon oldu

Ordu Gürgentepe'de yapımı tamamlanan Müftülük Hizmet Binası açılışı öncesi namazda vatandaşlara seslenen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yaz Kur’an kursuna kayıtların bir günde bir milyona ulaştığını açıkladı.

Ali Erbaş 07.07.2021, 13:28
Başkan Erbaş: Yaz Kur'an kurslarımıza kayıt yaptıran çocuklarımızın sayısı 1 milyon oldu
© Diyanet Haber

Bir dizi açılış ve temel atma programı çerçevesinde memleketi Ordu'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın ilk durağı Gürgentepe ilçesi oldu.

Gürgentepe Merkez Camii'nde öğle namazı kıldıran Diyanet Prof. Dr. Erbaş, Müftülük Hizmet Binası, Kur'an kursu ve Gençlik Merkezi açılışını gerçekleştirdi.

Açılış öncesi camide cemaate seslenen Başkan Erbaş, birlik ve beraberliğin sembol yeri camilerin imarının önemine değinerek, "Camilerimizi nasıl bina olarak imar ediyorsak içini de öyle imar etmek zorundayız. Tezyinatı ve hatları önemlidir. Ama bunlardan daha önemlisi cemaatinin bol, gençlerle ve çocuklarla içlerinin süslenmiş olmasıdır.” dedi.

Yaz Kur'an kurslarımıza kayıt yaptıran öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı

Erbaş, bir yıllık özlemin ardından açılan Yaz Kur'an kursları kayıtlarının bir günde bir milyona ulaştığını belirterek, "Yaz Kur'an kurslarımıza kayıt yaptıran çocuklarımızın sayısı dün akşam itibariyle 1 milyon oldu. Yaz Kur’an kursları, bizim milletimizin temel dini bilgilerini öğrendiği asıl yerdir. Araştırmalara göre nüfusumuzun yarısından çoğu temel dini bilgilerini camilerden Yaz Kur’an kurslarından öğreniyor.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, namazdan sonra İlçe Müftülük Hizmet Binası, Kur’an Kursu ve Gençlik Merkezinin açılışını yaptı.

Müftüler, şehirlerin manevi mimarlarıdır

Açılışta konuşan Başkan Erbaş, ihsanın yapıldığı en önemi yerlerin toplumun tamamının istifade edeceği yer olan camiler, okullar, Kur'an kursları gibi insana ve topluma hizmet eden müesseseler olduğunu ifade etti.

Prof. Erbaş, Hz. Peygamber (s.a.s.)'in hicret ettiği Yesrib'i Medine'ye yani şehre çevirirken ilk yaptığı faaliyetin ibadethane (Mescid-i Nebevi) ve eğitim öğretim yeri (suffe) inşa etmek olduğunu vurguladı.

Erbaş, şehirlerin kalbinin camiler olduğunu vurgulayarak, “Şehrimizde on dokuz ilçemiz var. Her bir müftümüz, bulunduğu şehrin manevi mimarlığını yapıyor. İmamlarımız, müezzinlerimiz, Kur’an kursu öğreticilerimiz bulundukları mahallelerin manevi rehberliğini yapıyor.” dedi.

Başkan Erbaş'a Ordu Valisi Tuncay Sonel, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı, Cami Hizmetleri Daire Başkanı Cemalettin Gezgiç, İl Müftüsü İsmail Çiçek ve ilçe müftüleri eşlik etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (5)
Hüseyin SÖYLER(Emekli İmam--Hatip) 4 hafta önce
Milli Eğitim tüm kitapları ücretsiz dağıtabiliyor. Başkanlığımız elif cuzleri, kitapları, hatta kur'an okumasına geçen ögrencilere ücret hediye edilemez mi?...
Her sınıfa on tanesi ücretsiz verliyor.. Oysa sınıflar ( her hocamızın en az 20--30 ögrencisi var...onuna ücretsiz diğerlerine paralı...bu durum önrenciler arasında adaletsizlik duygusunu oluşturuyor..hem de ögreticiyi kime verip, kime vermeme konusunda ikilemde kalıyor.. bocalıyor..."Hoca torpil geçiyor" duygusuna kapılan ögrencileri ikna etmede zorlanıyor.. ilgililere ve yetkililere arz olunur.
HAFIZ 1 ay önce
MâşâAllah lâ guvvete illâ billâh âmin
Yasin 1 ay önce
Acaba bu Elif ba cuzleri de öğrencilere ücretsiz verilse olmaz mı? Hatta Kur'an'a gecenlere de Kur'an-ı Kerim hediye edelim.
İmam 1 ay önce
Zaten ELİF BA cüzleri bedava veriliyor bir de cüzle beraber temel dini bilgilerler içeren kitap ta veriliyor
Murat hoca 1 ay önce
Elif ba cuzleri ve Dinimi öğreniyorum kitapları ücretsiz veriliyor
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?