banner250

banner255

Sigarayla mücadelede Diyanet'e büyük destek

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl’den Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a sigarayla mücadele desteği

Aile - Sağlık 03.02.2019, 11:18
Sigarayla mücadelede Diyanet'e büyük destek

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, geçtiğimiz günlerde sigarayla mücadele kapsamında din görevlilerinden sigara kullananlara yönelik bazı açıklamalarda bulunmuştu.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doktoru olan, Prof. Dr. Cevdet Erdöl, bir gazetede “Çağın vebasına çağın fetvası!” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İşte Prof. Dr. Erdöl’ün o yazısı,

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ‘nün Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi ülkelerin de dâhil olduğu Avrupa Bölgesi’nde yaşayan 900 milyonluk nüfusu kapsayan sağlık raporu açıklandı.

Sigara, alkol ve obezitenin Avrupalıların en büyük sorunları olduğu belirtilen raporda Türkiye en az alkol tüketen ülkeler arasında yer aldı. Rapora göre, Türkiye’nin de içinde bulunduğu en az alkol tüketen sondan 50 ülkenin 33’ü Müslüman ülkelerden oluşmaktadır. Son 50’de yer alan 17 ülkenin, 5’inde de Müslümanlığın ikinci ağırlıklı din olduğu dikkat çekmektedir.

Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerde alkol tüketim oranlarının düşük olmasının en önemli nedeninin dini ve sosyı-kültürel etkiler olduğunu göstermesi bakımından bu raporu çok kıymetli buluyorum.

Aynı raporda alkol tüketiminde son sıralarda olan ülkemiz, %31,6’lık sigara kullanım oranı ile maalesef dünyada en çok sigara içilen ülkeler arasında yer almaktadır.

Alkolün haramlığı konusunda çok net duruş sergileyen din adamlarımızın en az alkol kadar tehlikeli ve bazı yönleriyle daha zararlı olan sigara hakkında fikir birliğine varamamaları nedeniyle bu tabloyla karşı karşıya olduğumuzu düşünmekteyim.
Bedene, akla, mala, topluma ve dine zararlı olan her şeyi yasaklayan bir dinin mensupları olmamıza rağmen din adamlarımız her yıl dünyada 7 milyon, ülkemizde 115 bin kişinin ölüm nedeni olan, malımıza, canımıza ve doğamıza kasteden sigara hakkında kesin bir hükümde ittifak edememişlerdir.

17 yüzyıldan günümüze kimi din adamı haram, kimisi mekruh, kimisi mubah kabul ederken bazıları da sessizliği tercih etmiştir.

Sigaranın dini hükmü hakkında geçtiğimiz günlerde alışkın olmadığımız çok önemli bir açıklamaya tanık olduk.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu yıl hac ve umre organizasyonlarında sigara kullanmayan din görevlilerini tercih edeceklerini, daha sonraki yıllarda din görevliliği sınavlarında, sigara kullananların tercih edilmeyeceğini hatta sonraki aşamalarda sigara kullananların sınava dahi giremeyeceklerini söyledi.

Açıklamasının devamında bulunduğu makamın hakkını, ilminin zekatını verircesine, insanlığın kanını emen global vakumların en büyük argümanlarından olan sigara hakkında “Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir” ifadelerini kullandı.

Bu ifadeleri bir Diyanet İşleri Başkanının ağzından duymak büyük bir milattır.

Değişen dünyamız yenilenen fetvalara, yenilenen fetvalar ise hakkı haykıran cesur yürekler ve ağızlara ihtiyaç duymaktadır.

Sayın Başkanın bu açıklaması bedelini sağlığı, parası, canı ile ödemiş ve dahi ödemeye devam eden tütün mağdurlarının ve ailelerinin duygularına tercüman olmuş, vicdani bir milat olarak tarihe geçmiştir.

Bilimin, aklın ve vicdanın dindeki karşılığını cesurca ifade buyuran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş hocamız, açıklaması ile çağımızın vebasına en kavi darbelerden birini daha vurmuştur. Bu açıklaması ile memuriyetini, makamdan emeklilik ve bir vakit doldurma mecrası olarak gören zihniyetlere büyük bir ders vermiş, devlet kademeleri önce insan için vardır şuurunu dimağlara kazımıştır.

Bulunduğu makamı insanlığa hizmet adına bir imkân olarak gören sayın Erbaş’ı, bu çağın ihtiyacına merhem olan açıklaması için yürekten tebrik ediyor ve tütünle mücadeleye yeni bir ivme kazandırmasını temenni ediyorum.

Merak ediyorum:

Ülkemizde asgari ücret ile çalışan kişiler sağlık harcamalarına mı yoksa sigaraya mı daha fazla ücret ödemekte, bütçe ayırmaktadırlar?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.

Kaynak: Akşam

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (8)
Mustafa güngör 3 yıl önce
Diyanet İşleri bakanımızà canı gönülden teşekkür ediyorum
Tahir DEMİRBAŞ 3 yıl önce
Sigarayı imam hatip olarak göreve başladığımda hem toplumdan utandığım için hemde sesime ve sağlığıma zarar verdiğinden daha gençlik çağımda iken bıraktım . İyiki bırakmışım . Hamd olsun sağlığım da yerinde . Herkese sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyorum . Bir önemli konuda hiç din görevlisine yakışmayan ve görevli olduğundan şüphe edilebilecek şekilde elbise giyenler var . Kılık kıyafete de dikkat edilmeli . Bu konuda çiddi şekilde üzerinde durulmalı . Mesela açışın tipte ayakkabı ve kot pantolon giyilmesi de önlenmeli
Dr. Fahrettin Bektaşoğlu 3 yıl önce
Sayın Başkanımızın bu isabetli girişimi tabii ki desteklenmeli,sayın Rektörümüze de teşekkürler
Muhittin MACİT 3 yıl önce
Başkanımızı destekliyorum. sigarayı bırakalı 7 yıl oldu. Bıraktıktan sonra bir afiş bastırdım. Afiş te sigaranın tıbbi ve dini zararlarını açıkladım. 500 adet büyük boy yaptırdığım bu afişleri elimden geldigince kahve hanelere dağıttım. Fotoğrafını göndermek isterdim ama sadece yorum yazılabildiği için gonderemiyorum. Diyanet personelin herbir ferdi din görevlisi sayılır. Sigara içmemelidir. Çünkü haramdır.
Hasan PİRİNÇ 3 yıl önce
Din işleri yüksek kurulu fetva kitabını tel.indirdim Başkanlığımıza Teşekkür ediyorum.
Alı öktem 3 yıl önce
Çok kıymetli başkanımızın ağzına gönluné yüreğine saglik
Ömer 3 yıl önce
MasAllah Allah razi olsun
Burak koç 3 yıl önce
Tebrik ediyorum Allah razı olsun Yar ve yardımcımız olsun isabetli kararlar...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?