banner250

banner246

Diyanet sigarayla mücadelede kararlı

Prof. Dr. Ali Erbaş, "Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir"

Aile - Sağlık 27.01.2019, 11:57
Diyanet sigarayla mücadelede kararlı
© AA

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl hac ve umre organizasyonlarında sigara içmeyen din görevlilerinin tercih edileceğini belirterek, "Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Vatandaşlarımız elinde sigara bulunan din görevlisi görmek istemiyor." dedi. 

Erbaş, AA muhabirine, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan "sigara" kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre görevlendirmelerinde sigara içmeyen personelin tercih edileceğine ilişkin kararının bugüne kadar alınan en hayırlı kararlardan biri olduğunu belirten Erbaş, sigaranın asrın felaketleri ve insana zarar veren bağımlılıklar arasında yer aldığını kaydetti.

Erbaş, din görevlilerince sağlığa zararlı bir maddenin kullanılmasının çok yanlış olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu yıl hem hac hem de umre organizasyonlarında sigara kullanmayan din görevlilerimizi tercih edeceğiz. Daha sonraki yıllarda sigara kullananlar sınava dahi giremeyecek. Belki daha sonraki aşamalarda din görevliliği sınavlarında sigara kullananlar tercih edilmeyecek. Bunu çok önemsiyorum.

Sigaranın pek çok ilim adamı ve alim tarafından haram olduğu söyleniyor. Şahsen benim de kanaatim bu yöndedir. Bizim bu noktada çok dikkatli olmamız, hassas davranmamız gerekiyor. Din görevliliği gibi mukaddes bir vazifede imamlarımızın, bütün görevlilerimizin bu tür alışkanlıklardan uzak durmaları gerekiyor."

Hac ibadetinin, müminin nefsine hakim olması noktasında bir nefis terbiyesi örneği olduğunu aktaran Erbaş, "Nefis terbiyesi için gittiğimiz Arafat'ta çadırların etrafındaki sigara izmaritlerini görünce benim yüreğime sanki bir hançer saplanıyor. Arafat'ta vakfe öncesi ya da sonrası bir Müslüman kardeşimin elinde sigara gördüğüm zaman çok üzülüyorum." ifadelerini kullandı.

- "Vatandaşlar elinde sigara bulunan din görevlisi görmek istemiyor"

Erbaş, sigaranın zararları konusunda farkındalık oluşturmak adına ciddi mücadele verilmesi gerektiğine dikkati çekerek, hac ve umre organizasyonlarında sigara içmeyen personelin tercih edileceğine ilişkin kararın alınmasında vatandaşlardan gelen şikayetlerin de etkili olduğunu söyledi.

Vatandaşların, elinde sigara bulunan bir din görevlisi görmek istemediğini söyleyen Erbaş, sigaranın nasıl bir tehlike olduğunu millete vaaz ve hutbelerde anlatmaya devam edeceklerini bildirdi. 

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığına verilen en önemli vazifenin toplumu din konusunda aydınlatmak olduğunu vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Milletimizi beş konuda korumamız gerekiyor. İnsanların aklını, nesli, canı, malı ve dini korumak. Şöyle bakıyorum, sigaranın cana, mala, nesle, akla ve dine zararı var çünkü bir bağımlılık meydana getiriyor. Din de bağımlılıklardan insanı uzaklaştırıyor. Zararlı olan bağımlılıklardan insanların uzak olması gerekiyor, din bunu emrediyor. Dolayısıyla bizim en önemli vazifelerimizden birisi de insana zarar veren şeylerden insanı korumak. Bu açıdan sigarayla mücadele konusunu bir vazife addediyoruz."

- "Din görevlilerini hassas davranmaya davet ediyoruz"

Bu konuda milletin desteğini beklediklerini ve din görevlilerini hassas davranmaya davet ettiklerini bildiren Erbaş, herkesin sigara bağımlılığından kurtulmasını Allah'tan niyaz ettiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Sadece bizim ülkemizde sigaraya ödenen paranın miktarı 30 milyar doları buluyor. Bu, 150 milyar lira anlamına geliyor. Dünyada her 3,5 saniyede bir insan açlıktan ölüyor. Sadece ülkemizde sigaraya ödenen paranın yarısı açlıktan ölecek olan insanlara verilse, o insanlar açlıktan kurtarılıyor. Sigara yerine binlerce okul, hastane yapılabiliyor. Binlerce aç ve açıkta olan mülteci insan, bulundukları konumdan kurtarılabiliyor ama maalesef sigara yüzünden ortaya çıkan hastalıkları tedavi etmek için de bir o kadar daha para harcanıyor. Dolayısıyla bu kararımızı, bu büyük felaketle mücadelenin bir başlangıcı olarak kabul ediyoruz."

Kaynak: AA
Yorumlar (121)
Nurettin sevindir 2 yıl önce
Geçte olsa yerinde bir karar, Diyanet işleri başkanımıza saygılarımı sunuyorum..
Musa ATAŞ 2 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum sigara içmek mekruk sa sürekli içen haram namaz kıldırması ne kadar caiz olur.
İlhan 2 yıl önce
DİYANET BU KONUDA GERÇEKDEN SAMİMİ İSE BU KONUDATAVİZ VERMEMELİ. İÇENLE İŞLETENİ BİLİMSEL OLARAK TESBİT ETMELİ. SELAMLAR.
İlhan 2 yıl önce
BU KARARI SONUNA KADAR DESDEKLİYORUM. 25 YILLIK BİR GÖREVLİ OLARAK BÜTÜN ARKADAŞLARIMI UYARDIM AMA NAFİLE. BİRDE ELEŞTİRİYE UĞRADIM.SİGARA İÇENLE İÇMEYEN İMAMLARIN TESBİTİ İÇİN MÜFTÜLÜKLERE YAZI GÖNDERİLMİŞ. KİŞİNİN BEYANI VE İMZASI İSTENECEKMİŞ.
Tuncay kurt 2 yıl önce
Sayın. Başkanımızın kararını çok yerinde alınmış bir karar olduğunu düşünüyorum.Bu kararın hassasiyetle uygulanmasıni gerekirse bir rapor alınarak takibinin sağlanmasıini şiddetle öneriyorum.Sukranlarimi sunuyorum.
Yasin Kadıoğlu 2 yıl önce
Sayın başkanım sizi destekliyorum.
Geç kalınmış bir karar.
Hacı 2 yıl önce
Yazdığımız muhalif yorumlar niye yayınlanmıyorsunuz herkes sizin gibi düşünmek zorunda mı
Yoksa kurum içinde herkes sizin gibi şakşakçı mı olmak zorunda
Sizin; el etek öptüren ve müritlerini meyyit gibi görmek isteyen herhangi bir tarikat şeyhinden farkınız nedir
Burası milletin kurumu sizin çiftliğiniz değil. Bu yorumu da yayınlamayacaksın biliyorum ama yine de yazıyorum
Mehmet durak 2 yıl önce
Haramdır çünkü israftır zararlıdır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?