banner250

banner246

Dedem Eve Dönüyor

Çocuk kitaplarının büyülü bir dünyası vardır. Sadece çocuklara hitap edeceği düşünülür ilk etapta, oysaki okurlarının birçoğu “içindeki çocuk hiç büyümeyen” yetişkinlerdir.

Aile Dergisi 01.04.2019, 11:43
Dedem Eve Dönüyor

Hilal Koç Hancı

Kitapçıda çocuk yayınları standına gelince alırız kitabı elimize, birine hediye etmek için fikir edinmek üzere inceliyormuşuz gibi yaparız. Sanki çocuk kitabı okumanın yaşı varmış da o yaşı geçtiğimiz için ayıplanacakmışız gibi...  Hâlbuki çocuk yayınları kategorisinde yayımlandığı hâlde büyüklerin de okumasının tavsiye edildiği kitaplar vardır.  Başkanlık yayınları arasında raflardaki yerini alan Dedem Eve Dönüyor tam da böyle düşündüren bir kitap.

“Dedem benim her şeyimdi. En iyi arkadaşım, sırdaşım ve her konuda danıştığım büyüğümdü…” diyen bir çocuğun dilinden satırlara dökülen samimi bir hikâye. Mehmet, dedesinin huzurevine yerleşmesine çok üzülür, evin her köşesi dedesi ile biriktirdiği hatıralara şahitlik ettiğinden onu eve döndürmenin bir yolunu bulmalıdır. O, hatıralarını ve planlarını anlatırken satır aralarında biz büyüklere, aile büyükleri ile çocuklar arasındaki kuvvetli bağın ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Geniş ailelerden çekirdek ailelere hızla dönüştüğümüz şu zamanlarda Mehmet’in hikâyesi çocuklara da büyüklere de iyi gelecek…

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)