banner250

banner246

Umre Ödüllü Bilgi Yarışması tanıtıldı

Diyanet İşleri Başkanlığınca “2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında üniversite öğrencileri arasında düzenlenecek olan “Umre Ödüllü Bilgi Yarışması”, üniversite öğrencilerine tanıtıldı.

Ağrı Müftülüğü 21.01.2020, 11:40
Umre Ödüllü Bilgi Yarışması tanıtıldı
© Diyanet Haber

Ağrı İl Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanlığınca “2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftasıetkinlikleri kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenecek Umre Ödüllü Bilgi Yarışma’nı tanıtmak üzere Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde stant açtı.

Stantta Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan ve yarışmaya girecek öğrencilerden okumaları istenen “O’nun Gibi Yaşamak” adlı kitap tanıtıldı ve öğrencilere hediye edildi.

Kampüste kurulan standı ziyaret eden İl Müftüsü Tandoğan Topçu, üniversite öğrencilerine yarışma hakkında bilgi verdi.

Öğrencilerle bir süre sohbet eden Müftü Topçu, şunları kaydetti:

“Diyanet işleri Başkanlığımız her yıl Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında soruların hazırlanacağı kaynaklar belirtilerek bilgi yarışması düzenlemektedir. By sene düzenlenecek olan yarışmada sorular ‘O’nun Gibi Yaşamak’ adlı kitaptan hazırlanacak. Yarışma neticesinde birinci olan 1 erkek ve 1 kız öğrencimiz umre ile ödüllendirilecek. 2. ve 3. öğrencilerimize ise İl Müftülüğümüz tarafından çeşitli hediyeler takdim edilecek.

Yarışmanın üniversite öğrencilerine duyurulması ve tanıtımının yapılması için görevlilerimiz tarafından fakültelerde stantlar kuruldu ve öğrencilerimiz için yarışmada soruların hazırlanacağı ‘O’nun Gibi Yaşamak’ isimli kitap tanıtıldı. Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerimiz 10 Şubat 2020 tarihine kadar yarisma.diyanet.gov.tr adresinden müracaat edebilirler. ‘O’nun Gibi Yaşamak’ isimli kitabı öğrencilerimize Ağrı İl Müftülüğü olarak biz temin edeceğiz.”

---

Engelli vatandaşlara ziyaret

“Görme Engelliler Haftası” münasebetiyle Ağrı İl Müftülüğünce engelli vatandaşlara yönelik ziyaretler düzenlendi.

İl Müftüsü Tandoğan Topçu, engelli koordinatörleri ile birlikte Altı Nokta Görme Engelliler Derneği’ni ziyaret etti.

Ziyarette konuşan İl Müftüsü Topçu; “Hepimiz dünya imtihanından geçiyoruz. Sizin de imtihanınızı Allah böyle takdir etmiş. Allah Resulü (s.a.s.) bu noktada bizlere şu müjdeyi vermiştir; “Bu dünya da bir gözü ile imtihan edilen ahirette cennete kavuşacaktır.’

Her insan bir engelli adayıdır. Şayet insan Allah’ın verdiği bu engellerden dolayı sabrederse, Allah onun o sabrını karşılıksız bırakmaz. Peygamber Efendimiz (s.a.s), bir hanım sahabeye; ‘Hastalığından dolayı sana dua edip hastalıktan kurtulmanı mı, yoksa bu hastalığa sabredip cennete gitmeyi mi istersin?’ sorusuna, hanım sahabe; ‘Ben hastalığa sabredip cennete gitmek isterim.’ şeklinde cevap vermiştir. Peygamber Efendimiz bu kadını cennetle müjdelemiştir. Bizim bu dünyada Allah’ın bize verdiği bir hastalığın, ahirette cennetle mükâfatlandıracağını bilerek sabretmemiz en doğrusudur.”

---

Minik öğrencilerden örnek davranış

Öte yandan Ağrı Müftülüğüne bağlı Eyüp Sultan 4-6 Yaş Kur’an Kursu’nda eğitim gören öğrenciler, kumbaralarında biriktirdikleri harçlıklarını Sudan’a ulaştırmak üzere İl Müftüsü Tandoğan Topçu’ya teslim ettiler.

Ailelerinin de desteği ile kumbaralarında biriktirdikleri harçlıklarını Sudan’da yaşayan ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırmak istediklerini belirten öğrencileri ve Kur’an kursu öğreticilerini kabul eden Müftü Topçu şunları kaydetti:

“4-6 yaş Kur’an kurslarında okuyan öğrencilerimize, Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler eğitimi yanında ‘Değerler Eğitimi’ adı altında sevgi, saygı, merhamet, paylaşma, yardımseverlik ve hoşgörü gibi güzel alışkanlıklar kazandırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle, öğrencilerimiz topladıkları harçlıklarını, Sudan’da yaşayan ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmak üzere bir yardımlaşma ve dayanışma örneği sergilediler. Hocalarımızın vermiş olduğu eğitimin karşılığını bu şekilde görmek bizi çok mutlu etti. Bu örnek davranışlarından dolayı çocuklarımıza, onları yetiştiren hocalarına ve ailelerine çok teşekkür ediyorum.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?