banner250

banner246

Peygamberimizi anmaktan maksat onu anlamaktır

Ağrı İl Müftülüğü ile ilçe müftülükleri iş birliğinde ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ kapsamında çok sayıda etkinlik düzenlendi.

Ağrı Müftülüğü 21.11.2019, 14:26
Peygamberimizi anmaktan maksat onu anlamaktır
© Diyanet Haber

Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Doğubeyazıt, Taşlıçay ve Eleşkirt ilçe müftülüklerince düzenlenen ‘Peygamberimiz ve Aile’ konulu konferanslara konuşmacı olarak katıldı.

Peygamber Efendimizin hayatını ele alarak; onun örnek kişiliğini, aile hayatını, eşleriyle ve çocuklarıyla olan ilişkilerini anlatan Müftü Topçu şunları kaydetti:

“Peygamber Efendimizi anmak elbette bizim için bir şereftir ama anlamak bizim için daha büyük bir şereftir. Anmaktan maksat onu anlamaktır. Ve onun sünnetini şahsımızda, ailemizde köyümüzde, kentimizde, anlatmaktan ziyade anlamaya ehemmiyet vermeliyiz. Allah bize buyurur ki, ‘Allah Resulü size neyi verdiyse onu alın, şahsınızda, ailenizde uygulayın. Sizi de neyden sakındırdıysa ondan da sakının.’ Bizler birey olarak her daim muhasebe içinde olmalıyız. Gerek ibadetlerimizde gerekse dünya işlerinde her daim Peygamberimizin izinden gitmeliyiz.”

Kur’an Ziyafeti

İl Müftülüğünce Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Osmanlı Konferans Salonu’nda yüzlerce insanın katılımıyla düzenlenen ‘Kur'an Ziyafeti’ programında, dünyaca ünlü kurra hafızlar Kur’an-ı Kerim tilavet ettiler.

Açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Tandoğan Topçu, insanların dünya ve ahiret saadetleri için Kur'an'a sarılmaları gerektiğini belirterek; “Diyanet İşleri Başkanlığımızın Mevlid-i Nebi Haftası teması olarak belirlediği ‘Peygamberimiz ve Aile’ konusunun, bir kısım ailelerin çürümeye, bozulmaya yüz tuttuğu şu günlerde kayda değer bir konu olduğunu düşünüyorum. Bizler de ahlakı Kur’an ahlakı olan Hz. Muhammed Mustafa'nın (s.a.s.) aile hayatını her platformda anlatma gayreti içerisindeyiz. Kur'an, Cenabı Hakk’ın göndermiş olduğu ve biz insanların sımsıkı sarıldığında bizi dünya ve ahiret saadetine götüreceğini ifade eden bir kitaptır.” dedi.

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından sırasıyla Ağrı İl Müftülüğü İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Kadir Meyvacı, Erzurum Palandöken Camii Müezzin Kayyımı Fatih Yılmaz, Erzurum Horasan Merkez Camii Müezzin Kayyımı Coşkun Kara ve 2018 Kur'an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması dünya ikincisi Erzurum Palandöken Solakzade Camii İmam Hatibi Hafız Ali Turhan Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulundular.

Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında imam hatip liselerinde de programlar düzenlendi. İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Şinasi Ünsal Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine “Peygamberimiz ve Aile” konulu seminer verdi.

Ayrıca hafta kapsamında Ağrı Devlet Hastanesi’nde tedavisi devam eden hastalar ve hasta yakınları ziyaret edilerek geçmiş olsun dilekleri iletildi.

Başhekim Op. Dr. Coşkun Daharlı ile de bir araya gelen İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Daharlı’ya ‘Peygamberimiz ve Aile’ isimli kitap hediye etti.

4-6 Yaş Kur’an Kursu Açılışı

Öte yandan Ağrı Diyadin İlçe Müftülüğünce yapımı tamamlanan ‘Mustafa Bakır 4-6 Yaş Grubu Kur'an Kursu’ hizmete açıldı.

Kursun açılışı için düzenlenen törene İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Kaymakam Hasan Doğan, Diyadin İlçe Müftüsü Ayhan Avan, kurum amirleri ve din görevli ile vatandaşlar katıldı.

İl Müftüsü Topçu’nun yaptığı duanın ardından kursun açılışı gerçekleştirildi.

Açılışın ardından sınıflar ziyaret edildi, kursta eğitim gören minik öğrencilerden Kur’an-ı Kerim dinlendi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
Şerafettin Akdemir 2 yıl önce
Konferanslarda işlenen bu güzel mevzular özet olarak değilde tamamen motamot yayinlansa da butun insanlarimiz tamamindan faydalansa kanaatimce daha iyi olur. Çünku hafta boyunca butun konferanslarda değişik hocalarimiz farkli anlatim tarzlariyla konulari işliyorlar. Çok faydali olacağina inaniyorum. Gorevliler içinde....
semih 2 yıl önce
Haber sitesinde bir konferansın motamot yayınlandığını bi düşünsenize... Haber sitesi ve upuzun yazı... kim okur ki...
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?