banner250

banner255

Gençlerle sohbet tadında konferans

Ağrı İl Müftülüğü, il merkezi ve ilçelerinde “Her Türlü İstismarı Önlemede Dini Değerlerin Rolü” temalı konferanslar düzenliyor.

Ağrı Müftülüğü 26.02.2019, 16:35
Gençlerle sohbet tadında konferans
© Diyanet Haber

Bu kapsamda Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Hamur ilçe merkezinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Başsavcı İhsan Eroğul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde konferans verdi.

Öğrencilerle sohbet tadında geçen konferansta Müftü Topçu şunları söyledi:

“Her şeyden önce şunu bilmeliyiz ki bu din öğrenmekle birlikte yaşamakla anlam kazanacaktır. Bu dini öğrenmek ve hayatımıza tatbik etmek bize fayda sağlayacaktır. Kişi bildiklerini uygularsa onun bu davranışından ötürü Allah ona bilmediklerini de öğretir. Yani iyi bir insan olmak için evde anne babaya, okulda öğretmenlere ve sokakta vatandaşlara iyi davranmak gerekir ki bunlar da oldukça önemlidir. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bu konuda şunu ifade ediyor: ‘Kim büyüğüne saygı göstermez, küçüğüne de şefkat beslemezse bizden değildir.’ Bunun için hedefimiz her zaman iyi bir insan olma gayesi olmalıdır. İyilik yaparsanız kendi lehinize yapmış olursunuz, kötülük yaparsanız kendi aleyhinize yapmış olursunuz. Ayet-i kerimede Allah: ‘Ey insanlar! Allah’a muhtaç olan sizlersiniz. Allah her şeyden müstağnidir, hiçbir şeye ihtiyacı yoktur, övgüye lâyıktır.” buyuruyor. Peygamberimiz de ‘İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olmazsınız.” buyurmuştur. Demek ki kâmil manada iman etmek için bizlerin yekvücut olması gerekir ki bu da ancak iyilikle elde edilir.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?