banner203

banner250

Dünyayı sevgi kurtaracak

Ağrı İl Müftülüğü, lise öğrencilerine yönelik “Büyüklere Saygı” konulu konferans düzenledi.

Ağrı Müftülüğü 12.03.2020, 12:05
Dünyayı sevgi kurtaracak
© Diyanet Haber

Ağrı İl Müftülüğünce, Hayrettin Atmaca Anadolu Lisesi'nde “Büyüklere Saygı” konulu konferans düzenlendi.

Değerler eğitimi programları kapsamında düzenlenen konferansta gençlere hitap eden İl Müftüsü Tandoğan Topçu, şöyle konuştu:

"Yüce dinimiz İslam'ın özelliklerinden birisi de sevgi ve hoşgörüdür. Sevgi, saygı ve hoşgörü birbirini tamamlayan, bütünleyen, hayatı hayat yapan üç ana unsurdur. Bizler aile ilişkilerimizde, sosyal çevremizde ve eğitim aldığımız öğretmenlerimize karşı saygıyı her daim gözetmeliyiz. Hatta saygıyı eşyaya da göstermemiz gerekmektedir. Eşyaya saygı, zarar vermeden kullanmaktır. Özellikle devlet kurumlarında eşyaları çok daha özenle kullanmalıyız. Çünkü bu eşyalar şahsımıza ait olmayıp, bizden sonra geleceklerin de kullanacağı eşyalardır. Bunun için sizler de okulunuzda kullanımınıza verilen tüm eşyaları bu bilinçle kullanmalısınız.

Yüce dinimizin önem verdiği bir başka konu da yaşlılara gösterilmesi gereken saygı ve ilgidir. Yaşlılık, ömrü olanlar için kaçınılmaz bir gerçektir. Toplumumuzun en temel unsurlarından olan yaşlılarımızın her türlü ihtiyacını gidermek, insanlığımızın bir gereği olduğu gibi, dinimizin de bir emridir. Günümüzde bulunan huzurevleri, bakım merkezleri gibi yerler mecburiyetten ortaya çıkmış kurumlardır. Çünkü böyle kurumlar daha düne kadar toplumumuzda yoktu. Şu anda o yerlerde kalanlar, her türlü ihtiyacı tam anlamıyla karşılansa bile, ziyaretçi beklemektedirler. Tüm İllerde olduğu gibi ilimiz de de huzurevleri, bakım merkezleri ve bu yerde kalan büyüklerimiz var. Ve bu büyüklerimiz, kendilerini ziyaret etmek için bizleri beklemektedirler."

İtaat ve saygının aileyi daha da güçlü kıldığına dikkati çeken Topçu, şöyle devam etti:

"Güzel ahlak üzerine bina edilmiş aileler toplumu güçlü kılacaktır. Çünkü toplumun temeli ailedir. Biz aile ilişkilerimizi güçlendirip, sevgi ve ahlak üzerine inşa edersek, işte o zaman toplumda sevgi ve birlik egemen olur. Unutmayalım ki dünyayı sevgi kurtaracak ve biz sevgiyi, saygıyı ailemizden öğreniriz. Dolayısıyla sevgi ve saygıyı en çok hak eden yine anne babalarımızdır."

 Konferans sonunda öğrencilerin sorularını cevaplandıran Müftü Topçu, öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan "Cami ve Hayat" ile "Peygamberimizin Hayatı" isimli kitapları hediye etti.  

Bakım merkezleri ve engelli vatandaşlara ziyaret

Öte yandan Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu, beraberindeki heyetle birlikte bakım merkezini ve engelli vatandaşları ziyaret etti.

Engelli bireyleri evlerinde ziyaret ederek sorunlarını ve isteklerini dinleyen Müftü Topçu, şunları kaydetti:

"İyilik; bir başkasına karşılık beklemeden yapılan davranış, hal, lütuf, ikram ve yardımdır. İnsanlara bağışta bulunmak, yardım eli uzatmak, iyilikte bulunmak, iyiliksever olmak dinimizin en temel değerleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple bizler gerek insan olmamız gerekse Müslüman olmamız dolayısıyla iyilik ve merhamet noktasında her zaman yarış içerisinde olmalı ve bunu temel eylemlerimiz haline getirmeliyiz. Özellikle bizlerin desteğine ihtiyaç duyan engelli kardeşlerimize şefkat ve merhametle yaklaşarak bağrımıza basmalı ve her fırsatta ziyaretlerde bulunarak yanlarında olmalıyız. Biz merhametli olacağız ki Allah da bizlere merhamet etsin."

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?