banner268

banner280

Cami hayatımızın merkezinde yer almalı

banner265

Diyanet İşleri Başkanlığınca ilk ve orta öğrenim düzeyindeki öğrencilere yarıyıl tatilinde cami ve namaz alışkanlığı kazandırılması amacıyla başlatılan “Camiyi Seviyoruz, Namazla Buluşuyoruz” projesi kapsamında Ağrı İl Müftülüğü koordinesinde öğrenciler camiyle buluştu.

Ağrı Müftülüğü 04.02.2020, 12:05
Cami hayatımızın merkezinde yer almalı
© Diyanet Haber
banner281

Camiyi Seviyoruz Namazla Buluşuyoruz

Diyanet İşleri Başkanlığınca ilk ve orta öğrenim düzeyindeki öğrencilere yarıyıl tatilinde cami ve namaz alışkanlığı kazandırılması amacıyla başlatılan “Camiyi Seviyoruz, Namazla Buluşuyoruz” projesi kapsamında Ağrı İl Müftülüğü koordinesinde öğrenciler camiyle buluştu.

Hacı Halis Ünsal Camii’nde düzenlenen “Camiyi Seviyoruz, Namazla Buluşuyoruz” programında öğrencilerle bir araya gelen Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu, Hz. Peygamberin çocukları namaza alıştırmak gerektiğini tavsiye ettiğini, bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığının böyle bir çalışma başlattığını belirtti.

Topçu, “Biz her şey den önce Müslümanız, Müminiz. Yaşamımızı da ona göre tertip ve tanzim etmeliyiz. Bu yaşamın merkezinde de namaz olmalı. Peygamberimizin; ‘Namaz dinin direğidir. Namaz gözümün nurudur.’ hadisleri ile de bildirdiği gibi namaz insanları bütün fuhşiyattan, olumsuz her türlü yalandan, hırsızlıktan, arsızlıktan, aklımıza gelebilecek her türlü kötülükten alıkoyar. O yüzden Peygamber Efendimiz, çocukların henüz 7 yaşındayken namaza alıştırmamızı bizlere öğütlüyor. 10 yaşına geldiklerinde daha fazla bu işin üzerinde durmamızı tavsiye ediyor.” dedi.

Müftü Topçu şöyle devam etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl yarıyıl tatili nedeniyle ülkemizdeki yavrularımız, çocuklarımız için bir proje başlattı. Projemiz, ‘Camiyi Seviyoruz, Namazla Buluşuyoruz.’ Biz, Müslüman olarak camiyi her etkinliğimiz kapsamına almalıyız. Her etkinliğimizin içinde cami olmalı. Peygamber Efendimizin hayatına baktığımızda bunu rahatlıkla görüyoruz. Biz Müslüman, Mümin isek cami hayatımızda olmalı.”

Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu, konuşmasını şu çağrı ile sonlandırdı:

“18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 105. yıldönümü vesilesi ile tüm şehitlerimizin ruhlarına ithafen ‘250 bin şehidimize 250 bin hatm-i şerif’ okuma kampanyası başlattık. 6 Mart 2020 tarihine kadar her bir personelimizden üç hatim okumasını ve okutmasını önemle rica ediyorum.”

Temel Aile Bilinci Eğitimiseminerleri sürüyor

Diyanet İşleri Başkanlığınca ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan “Temel Aile Bilinci Eğitimi” projesi kapsamında, Ağrı İl Müftülüğü tarafından din görevlilerine yönelik seminer düzenlendi.

Aile ve Dini Rehberlik Bürosunca düzenlenen seminerde; aileyi tehdit eden riskler ve yeni sorun alanları karşısında ailenin manevi destekle güçlendirilmesi, Kur’an ve sünnet ışığında aileyle ilgili temel ahlaki ilkelerin kazandırılması, aile içi iletişimin önemi ve bu iletişimin güçlendirilmesine yönelik farkındalığın artırılması konularına değinildi.

“Temel Aile Bilinci Eğitimi” seminerleri ile toplumun en ücra köşelerine kadar ulaşabilme imkânına sahip din görevlilerinin kendileri ve ailelerinden başlayarak toplumun bütün kesimlerine temel aile bilincinin ulaştırılması hedefleniyor.

 Seminerin açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Tandoğan Topçu, din görevlisinin toplumdaki rolüne değinerek şunları kaydetti:

“Toplumun temelini aile oluşturmaktadır. Ailenin sağlam temeller üzerine kurulması; sağlam, mutlu ve huzurlu bir toplumun oluşmasına vesiledir. Aile kurumunu korumak toplumun fert fert görevi olduğu gibi bu konuda biz din görevlileri, Peygamber varisi ve toplumun rehberi konumunda olduğumuz için ayrıca sorumlu ve mesulüz. Bunun için elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız.”

Açılış konuşmasının ardından; “Ailem ve Ben”, “Ailemde Bir Çocuk Var”, “Ailemde Bir Genç Var”, “Ailemde Bir Yaşlı Var”, “Ailemde Bir Engelli Var”, “Akrabalarım Var”, “Ailemin İletişim Dili”, “Ailede İffet ve Mahremiyet”, “Teknolojiyi Bilinçli Kullanıyorum”, “Ailemi Bağımlılıktan Koruyorum”, “Ailemde Merhamet İstiyorum” ve “Ailem Dağılmasın” konu başlıkları altında sunumlar yapıldı.

Üç oturumda gerçekleşen seminerin ardından katılımcılara “Katılım Belgesi” verildi.

Sabah Namazında Huzurda Buluşalım

Öte yandan Ağrı Müftülüğünce her ayın ilk pazar günü düzenlenen “Sabah Namazında Huzurda Buluşalım” programı kapsamında Şubat ayı buluşması gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Tandoğan Topçu sabah namazını kıldırdı.

Sabah namazının ardından İl Müftüsü Topçu, “Üstün Ahlakın Vasıfları” konu başlığı altında hadis-i şerifler ışığında cemaate hitap etti.

“Ümmetin birliğinin ve toparlanmasının yolu ancak Peygamber Efendimizin söylediklerini uygulamakla mümkündür.” diyen Müftü Topçu, şunları kaydetti:

“Sahabe efendilerimiz Peygamber Efendimize üstün ahlâkın vasıflarını sorduklarında Efendimiz (s.a.s.) şu üç kaideyi söylemiştir: ‘Zulmedeni affet, gelmeyene git, vermeyene ver.’ Günümüzdeki dargınlıklar, kırgınlıklar, küsmeler bu hasletlerin işlenmeyişinden kaynaklanıyor. Dünyamızdaki kargaşanın sebepleri bunlar. Bizler ümmet olarak şu iki hasleti her zaman uygulamalıyız; birincisi yaptığımız iyiliği unutmak, ikincisi ise bize yapılan kötülüğü unutmak. Rabbim hepimizi kendisine hakkıyla kulluk edenlerden eylesin.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?