banner203

banner250

500 kişinin katılımıyla "Gençliğe Değer Semineri" düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde sürdürülen “Gençliğe Değer" projesi kapsamında Afyonkarahisar İl Müftülüğü, merkez ve ilçe personellerine yönelik “Gençliğe Değer Projesi Personel Eğitim Programı” düzenledi.

Afyonkarahisar Müftülüğü 05.02.2021, 16:36
500 kişinin katılımıyla "Gençliğe Değer Semineri" düzenlendi
© Diyanet Haber

Afyonkarahisar İl Müftülüğü İl Gençlik Koordinatörlüğü tarafından çevrimiçi olarak düzenlenen “Gençliğe Değer Projesi Personel Eğitim Programı”na il müftüsü, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, şube müdürleri, vaizler, din hizmetleri uzmanları, manevi rehberler, ilçe gençlik koordinatörleri ve din görevlilerinden oluşan 500 personel katıldı.

İl Müftüsü Sinan Kazancı’nın açış konuşması ile başlayan seminerin birinci gününde Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı İdris Yavuzyiğit “Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Çalışmaları” konulu bir sunum gerçekleştirdi. 

Başkanlığın son dönemdeki hizmet skalasında önemli bir artışın olduğuna değinen Yavuzyiğit, bu çalışmaların en önemlilerinden birinin de gençlik çalışmaları olduğunu ve özellikle de Diyanet İşleri Başkanı Pof. Dr. Ali Erbaş tarafından söz konusu gençlik çalışmalarının yakinen takip edildiğini ifade etti. 

Yavuzyiğit, gençlik koordinatörlüğü sistemiyle, gençlik merkezleri ve okuma salonları, manevi danışmanlık hizmetleri, gençlere yönelik yapılan yarışma ve gençlik kamplarına varıncaya kadar birçok hizmetin gerçekleştirildiğini hatırlatarak bu çalışmaların bütün Başkanlık personelinin katkılarıyla daha da artarak devam edeceğini kaydetti.

"Gençliğe Değer" projesi kapsamında ülke genelinde ulaşılan genç sayısında önemli bir artışın olduğunu aktaran Yavuzyiğit, özellikle de Afyonkarahisar özelinde gerçekleştirilen yoğun çalışmalardan dolayı başta il müftüsü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Ardından Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı “Gençlerle Etkili İletişim ve Gençlere Ulaşma Stratejileri” konulu bir sunum gerçekleştirdi. 

Genel olarak iletişim kavramı ve önemi üzerinde durarak konuşmasına başlayan Irmaklı, gençlerle iletişim noktasında çok özverili olunması gerektiğini ifade ederek; "Gençlere değer vermeli hem de güzel bir şekilde rehber olmalıyız. Medeniyetimizden gelen 'Kalpten kalbe yol vardır' ifadesinin aslında tam da karşılığı bu. Önemli olan gençlerimizin kalbine giden yolu keşfetmek ve o yolda gençlere rehberlik etmektir." diyerek sözlerini tamamladı.

Seminerin birinci günü, Afyon Kocatepe Üniversitesi İslami İlimler Felsefe ve Din Bilimleri ABD Başkanı Doç. Dr. Mebrure Doğan’ın "Ergenlik Psikolojisi ve Yaklaşımlar" ve Bursa’dan eğitime katılan Aile Danışmanı ve Psikoterapist Cenk Ağ’ın "Dezavantajlı Gençlere Yönelik İletişim ve Problem Çözme Yöntemleri" konulu sunumları ile sona erdi.

İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç’in açış konuşması ile başlayan seminerin ikinci gününde ise Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Avcu "İnanç Problemleri ve Din Karşıtı Akımlar" konulu bir sunum gerçekleştirdi. 

Günümüz gençliğinin karşısında bir tehdit unsuru olan din karşıtı akımların tarihçesi hakkında önemli bilgiler vererek konuşmasına başlayan Avcu; “Gençleri yeterince anlayabiliyor muyuz? Öncelikle bunu kendimize sormalıyız. Eğer onları anlamak yerine hemen yargılarsak toplumu geriye götürürüz. Özellikle de çocuklarda olumsuz algıya sebep olacak şeyleri ortadan kaldırmalı, gençliği olumsuz düşüncelerden ve din karşıtı akımlardan korumak için gayret sarf etmeliyiz.” dedi. 

Seminerin devamında "Gençlere Yönelik Din İstismarına Karşı Farkındalık Eğitimi" konulu bir sunum gerçekleştiren Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Özdemir ise dinin özünün tefekküre ve anlamaya yönelik olduğunu ifade ederek; "Gençlik bir arayış içerisinde. Tam da bu noktada bizler gençliği sahih dini bilgiyle buluşturmak, dine olan aidiyet duygularını geliştirmek ve böylece onları istismar edecek olan akımlardan korumak için daha çok gayret etmemiz gerekir." dedi.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Eğitimi A.B.D. Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin AY’ın "Gençlik Dönemi Dini Krizler ve Din Eğitimi" ve Diyanet İşleri Başkanlığı Haber Editörü Cüneyd Çiğdemli’nin "Sosyal Medyanın Doğru Kullanımı" konulu sunumları ile devam eden eğitim semineri, il gençlik koordinatörleri Esra Çetiner ve Ebubekir Çetiner’in "İl Gençlik Koordinatörlüğünün 2021 Vizyonu" sunumuyla sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Abdullah 8 ay önce
Kuran kursları açılmalı
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?