banner250

banner246

"Toplum kadınlarımızın eseridir"

Afyonkarahisar İl Müftülüğü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir konferans düzenledi.

Afyonkarahisar Müftülüğü 11.03.2019, 15:48
"Toplum kadınlarımızın eseridir"
© Diyanet Haber

Afyonkarahisar Müftülüğünce 08 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen konferansa, Ankara İl Müftülüğü Vaizi Hatice Erdoğan konuşmacı olarak katıldı.

İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda Kur’an kursu öğretici ve öğrencilerine yönelik düzenlenen konferansın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, ailenin ve toplumun temel unsurunun kadın olduğunun altını çizerek toplumdaki her bireyin yetişmesinde annelerin çok önemli bir rolü olduğunu hatırlattı.

Müftü Kabukçu şöyle devam etti:

“Toplum, kadınlarımızın eseridir. Toplumda sevgiyi hâkim kılmak için yetiştirdiğiniz çocukları koşulsuzca sevin, her fırsatta sevginizi gösterin. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin en önemli ve ilk adımı öncelikle sevgi ve merhamet dolu bir annenin kollarında büyümüş bireyler yetiştirmektir. Unutulmamalıdır ki sevgisiz büyümüş her birey, şiddet de dâhil olmak üzere her türlü olumsuz davranışa sürüklenmeye adaydır.”

İl Müftüsü Kabukçu'nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Ankara Müftülüğü Vaizi Hatice Erdoğan ise “Allah insanlar üzerinde kadın erkek ayrımı yapmaz. Kul olmaya bakar. Mahşer günü bir kula kadın ya da erkek olduğu için imtiyaz göstermez. Allah, kadın ya da erkek yaratacağım demedi. ‘Yeryüzünde bir halife yaratacağım.’ dedi. İnsan yeryüzünün şerefli halifesidir. Bu, ‘Ben kadın ya da erkek olduğum için değil, insan olduğum için değerliyim.’ manasını taşır.” ifadelerini kullandı.

Toplumda kadın erkek ilişkilerinin adalet terazisinin en hassas çizgilerinden biri olduğuna değinen ve Allah’ın insanlara adalet dengesinin bozulmamasını emrettiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Allah adildir, adil sıfatını kulları üzerinde görmek ister. Biz bu sorumluluğu taşıyamadığımız için kadınlar mağdur oldu. İlişkilerimizi kadınlık erkeklik üzerinden değil, Allah’ın emrettiği üzere adalet bilinci üzerinden kurmalıyız. İnsanlar sorumlulukta olduğu kadar doğuştan getirdikleri temel haklar bakımın eşittirler. Allah katında değerli olmanın yolu takvadan geçiyor.” 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?