banner203

banner250

Müftü Kabukçu: Ahlaki eğitim ailede başlar

4-6 yaş Kur’an kursları yıl sonu töreninde konuşan Afyonkarahisar İl Müftüsü Kabukçu, “Çocukların gelişiminde ilk rol modeller anne ve babalardır. Evlatlarınızın güzel davranışları, sizi örnek alarak öğreneceğini aklınızdan çıkarmayın.” dedi.

Afyonkarahisar Müftülüğü 08.05.2019, 15:28
Müftü Kabukçu: Ahlaki eğitim ailede başlar
© Diyanet Haber

Minik kalplerin mezuniyet heyecanı

“Ahlaki eğitim ailede başlar”

Afyonkarahisar İl Müftülüğüne bağlı olarak hizmet veren Âmine Hatun ve Hacı Ahmet Katar Kur’an Kurslarının 4-6 yaş sınıflarında öğrenim gören öğrenciler için yıl sonu programları düzenlendi.

Hattat Karahisari Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan Hacı Ahmet Katar Kur’an Kursu Yıl Sonu Programı’nın açış konuşmasını yapan Afyonkarahisar İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, ailelerin çocuk yetiştirmedeki sorumluğuna değindi.

Aile içerisinde çocuk büyütürken onların beslenme gibi fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak kadar onlara ahlaki kavram ve değerlerin kazandırılmasının da önemli olduğuna vurgu yapan Kabukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğru rol model olmanız çok önemli”

“Karakter ve değerler eğitimi ailede başlayıp hayatın her alanında devam eden bir süreçtir. Ailelerin bu konuda iyi bir başlangıç yapmaları ve sağlam bir temel atmaları, ahlaki eğitimin devam eden sürecinin de sağlıklı olmasını beraberinde getirecektir. Çocukların gelişiminde ilk rol modeller anne ve babalardır. Bu noktada anne ve babalar olarak evlatlarımıza doğru rol model olmamız çok önemli. İyilik, yardımlaşma, dürüstlük, anlayışlı olma gibi güzel davranışları evlatlarınızın sizi örnek alarak öğreneceğini aklınızdan çıkarmayın.”

İlahiler ve drama performansları eşliğinde devam eden programda, minik öğrencilerin heyecanlı, ailelerinin ise duygulu anlar yaşadığı görüldü.

Tören sonunda öğrencilere İl Müftüsü tarafından hediye takdimi yapıldı.

“Sadece Kur’an’ı okumayı değil, emrettiği değerleri de öğrendiler”

Âmine Hatun Kur’an Kursunda öğrenim gören 4-6 yaş öğrencilerinin yıl sonu gösterisi ise Kamil Miras Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Miniklerin gösterileri büyük beğeni topladı.

Törene katılan İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, “Öncelikle evlatlarımıza emek veren öğreticilerimizi ve ailelerini tebrik ederim. Yavrularımız, kurslarımızda, Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenirken aynı zamanda yüce kitabımızın bizlere emrettiği manevi değerleri de öğrendiler. Ama bu eğitim burada bitmiyor. Hayatın her noktasında, Kur’an-ı Kerim rehberliğinde yaşamaları için bizlere ve bu güzel yavrularımızın ailelerine büyük görev düşüyor. Özellikle anne ve babalarımızın çocuklarımıza rehberlik etmesi çok önemli. Müftülüklerimiz, camilerimiz, Kur’an kurslarımız, gençlik merkezlerimiz, geleceğimiz olan evlatlarımızın hizmetindedir.” dedi.

Mehteran gösterisi, Nasreddin Hoca canlandırması ve ilahilerle devam eden tören, miniklere sembolik mezuniyet belgesi verilmesi ile sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?