banner250

banner246

Hz. Peygamber'in aile hayatı Kur'an'a dayanmaktaydı

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul, Afyonkarahisar’da üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

Afyonkarahisar Müftülüğü 04.12.2019, 12:33
Hz. Peygamber'in aile hayatı Kur'an'a dayanmaktaydı
© Diyanet Haber

Afyonkarahisar İl Müftülüğünce ‘2019 Yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ kapsamında Türkiye Diyanet Vakfı Evleri’nde kalan üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen Kudüs Ziyareti” ödüllü bilgi yarışmasına katılan gençlere yönelik kahvaltı programı düzenlendi.

Programda Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul gençlerle buluştu.

Açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, İl Müftülüğünce yapılan yarışmaya ve kahvaltı programına katılan gençlere teşekkür ederek şöyle devam etti:

“Sizler bizim büyük ailemizin birer ferdisiniz. Bizim misafirlerimizsiniz. Okullarınız bittikten sonra inşallah her biriniz Anadolu’da görev yapacaksınız. Şunu unutmayın ki sizler bizim geleceğimiz ve ümitlerimizsiniz. Biz öğrenci evlerimizde kalan sizler için her hangi bir fikri dayatma olmaksızın, okuduğunuz okul ve bölüm her ne ise onun yanında hayata dair, özellikle bir Müslüman bireyin ihtiyaç duyacağı yan okumalar diye ifade edebileceğim bilgi ve beslenme kaynakları sunmaya çalışıyoruz. Çünkü yarın hayatta göreviniz her ne olursa olsun ülke adına, ümmet adına ve insanlık adına karar alacak yerlerde olacaksınız. Dolayısıyla bu yaşlarda beslendiğiniz kaynakların sahih ve doğru olması elbette ki son derece önemli.”

Sonrasında kürsüye davet edilen Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul ise şunları kaydetti:

“Öncelikle Kudüs gibi bir konuyla siz gençlerle beraber olmaktan onur duydum. Modern zamanları yaşıyoruz. Özellikle son bir asırda modern zamanlar her şeyimizi değiştirdi. Bu değişiklikler bütün hayatımızı etkiledi. Zihnimizi, bakışımızı, duruşumuzu, her şeyimizi etkiledi ve tasavvurlarımız değişti. Allah tasavvurumuz, peygamber tasavvurumuz, melek tasavvurumuz, ahiret tasavvurumuz değişti. Bunların yanında aile tasavvurumuz, çocuk tasavvurumuz değişti. Bizim bu noktada yapmamız gereken iki şey var; bunlardan birincisi değiştirilmeye çalışılan kutsallarımızın farkına varmalı, kutsallarımızın ne olduğunu iyi belirlemeliyiz. Hiç kuşkusuz kutsalı Allah belirler, Hz. Peygamber belirler, Kur’an ve sünnet belirler. Ve bu kutsalları kutsal olduğu için biz her zaman baş tacı yaparız.

Son zamanlarda kutsalların bile sorgulandığı, sabitelerin bile tartışılır hale geldiği, özellikle gençlerin artık tamamen pozitivist bir şekilde düz mantıkla düşünerek, biraz teknolojinin biraz da bilimin etkisiyle her şeyi sorguladığı bir dönemi yaşıyoruz. Bunda elbette dini öteleme, sünneti devre dışı bırakma çalışmalarının etkisi var. İşte bu çerçevede bizlerin öncelikle kutsalımıza, sabitelerimize sahip çıkmamız lazım.

İkinci husus ise son yıllarda gençlerimizde özellikle kavramların anlaşılması konusunda ciddi bir sıkıntı var. Günümüzde bazı kavramlarımızın içi boşaltılmaya hatta o kavramın zıttı bir kavramla ifade edilmeye çalışılıyor. Mesela millet kavramı sadece bir ulusa mensup vatandaşlar, nüfus, ırk vs. anlamlarına daraltılmış gözüküyor. Hâlbuki millet kavramı hem Kur’an’ın hem Hz. Peygamberin kullandığı bir kavramdır. Bu yönüyle millet kavramı tam da din anlamındadır, ümmet anlamındadır. Dolayısıyla bizim kavramlarımıza da mutlaka sahip çıkmamız gerekiyor.”

Prof. Dr. Bünyamin Erul rehberliğinde “Kudüs ve Aksa” kitabının kritiğinin yapıldığı program, yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

Yarışma sonucunda iki kız, iki erkek olmak üzere 4 öğrenci “Kudüs Ziyareti” ödülünü kazandı. İlk yediye giren öğrencilere ise çeşitli hediyeler takdim edildi.

Güvenli bir gelecek için "Evliliğe İlk Adım" atıldı

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde ülke genelinde sürdürülen “Huzurlu Aile, Güçlü Toplum, Güvenli Gelecek Projesi” kapsamında Afyonkarahisar İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından düzenlenen "Evliliğe İlk Adım" seminerlerinin ilk dönemi tamamlandı. 

Evlilik hazırlığında veya yeni evli çiftlere yönelik İl vaizleri tarafından verilen seminerler; 4 hafta boyunca 8 konu başlığı altında yapıldı.

Huriye Ekici Kur'an Kursu’nda gerçekleştirilen seminerlere katılan çiftlere katılım belgeleri Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Erul, İl Müftüsü Şükrü Kabukçu ve İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç tarafından takdim edildi.

- Aile en önemli kalemiz

İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç, "Aile en önemli kalemiz. Bu kaleyi koruma ve güçlendirme adına seminerlere katılan, ilgi gösteren tüm katılımcılara şahsım ve Müftülüğüm adına teşekkür ediyorum. Çünkü bu seminerler başta olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığımızın birçok çalışmasıyla huzurlu ailelerden oluşan güçlü toplumların geleceğe güvenle bakmamızı sağlayacağına inancımız sonsuz. " dedi.

- Hz. Peygamber'in aile hayatı Kur'an'a dayanmaktaydı

Prof. Dr. Bünyamin Erul, eşlerin her konuda hatta ibadet konusunda bile istişare etmesinin önemine bir hadis-i şerif ile dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti:

"Hz. Peygamber'in aile hayatı, aile hayatına bakışı Kur'an'a dayanmaktaydı.

Aile hayatı, her zaman aynı geçmez.  Aile bireyleri arasındaki ilişkilerde inişli çıkışlı dönemler olabilir. Mutlu, sevinçli anlar olduğu gibi kırgınlıklar ve küskünlükler de olabilir. Önemli olan bu kırgınlığı ve küslüğü devam ettirmemektir."

Programın sonunda katılımcılara katılım belgesi ile birlikte "Evliliğe İlk Adım" kitabı takdim edildi.

Ayrıca seminerlere dair anı kalması düşüncesiyle küçük çerçeveler hediye edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?