banner203

banner250

Alim müftüye vefa

Son devrin büyük âlimlerinden, 11 yıl Afyonkarahisar’da müftülük yapan merhum müftü Celal Yıldırım için anma programı düzenlendi.

Afyonkarahisar Müftülüğü 28.11.2019, 12:50
Alim müftüye vefa

İmaret Cami imam hatibi hafız Osman Aykan’ın Kur'an'ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan il müftüsü Şükrü Kabukçu, Afyonkarahisar'ın âlim yetiştirme konusunda bereketli bir yer olduğunu söyledi.

Kabukçu konuşmasında, "Ben Celal Yıldırım hocamızı ilk defa babamın kütüphanesinde bulunan eserleriyle tanıdım. İlimizde de göreve başladığım günden bu tarafa rahmetli hocamızın yaptığı hizmetlerin hep izini gördüm. Burada toplumda hem müftülüğün konumunu güçlendirmesi hem yaptığı vaaz ve sohbetler, hem de yazdığı eseler ile çok derin izler bırakmıştır. Âlim insanların kolay yetişmediği hepimizin malumudur. İl Müftülüğü olarak geçmişi yad etmek, köklerimizi hatırlamak için böyle bir program hazırladık ve hocamızın vakur duruşu, âlim kişiliği, insanlar ile ilişkisi ayrıca yaptığı hizmetleri gözler önüne sermek istedik.” ifadelerini kullandı.

Diyanet işleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen;

"Sağlığında nice ehl-i hünerin,

Bir tutam tuz bile konmaz aşına;

Öldürüp evvel onu açlıktan,

Sonra bir türbe dikerler başına."

dörtlüğü ile sözlerine başlayarak gençlere gönül insanlarının anlatılması gerektiğini söyledi.

Nasıl ekmeğe ve suya ihtiyaç varsa gençlerin ve evlatlarımızın da âlime,  mürşide ihtiyacı var şeklinde konuşan İşliyen, "Hz. İbrahim oğlu İsmail'i Allah için Allah yolunda feda edecekti. Bizler de evlatlarımızı İsmail gibi ilim yolunda feda edebilmeliyiz. Çocuklarımızın zeki olanlarını alim olarak yetiştirmeye çalışalım. Âlim yetiştiren müesseselere destek verelim. Allah sadece dünya için yatırım yapanları kınıyor ve buyuruyor ki: "Siz, her yüksek yere koca bir bina kurup boş şeylerle mi uğraşırsınız? Temelli kalacağınızı umarak sağlam yapılar mı ediniyorsunuz? Yakaladığınız zaman, zorbalar gibi mi yakalıyorsunuz? Artık Allah'tan korkun ve bana itaat edin." Yine Rabbimiz  "Kulları içinden ancak âlimler, Allah'tan (gereğince) korkar." buyurarak alimlerin Allah katındaki değerini vurgular. Muhabbet olmazsa, birlik ve beraberlik olmazsa toplumun ayakta durması mümkün olmaz. İşte alimler bu birlik ve beraberliği sağlayan harç gibidir. Kendileri bu dünyadan göçüp gitse de, yakıp gittiği kandiller hala yanmakta ve aydınlatmaktadır." dedi.

Ayrıca Peygamber Efendimizin şu sözü çok manidardır diyen İşliyen, "Kuşkusuz Allah, ilmi kullarının arasından çekip almaz.  Bilakis âlimlerin vefatıyla onu alır ve sonunda hiç âlim bırakmaz. İnsanlar da cahil kimseleri önder edinirler. O cahillere bir takım sorular sorulur, onlar da bilgisizce fetva verirler. Böylelikle hem kendileri saparlar hem de başkalarını saptırırlar." ifadelerini kullandı.

- Dünyevileşmek en büyük tehlikedir

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen konuşmasına şöyle devam etti:

Âlim olmak kadar ilmiyle amel eden âlim olmak da çok önemlidir. Günümüzde en büyük tehlike dünyevileşmektir. Allah dünyaya dalanların akıbetini, yükselememe sebebini şöyle anlatır:

"Dileseydik elbette onu bu âyetler sayesinde yükseltirdik. Fakat o, dünyaya saplandı ve hevesinin peşine düştü."

İşliyen konuşmasını şu dörtlükle bitirdi.

"Hapsedilmem halvet

Sürgün edilmem hicret

Öldürülmem şehadet"

diyebilen alimler yetiştirmek duasıyla.

- Celal Yıldırım: Hayatı, Eserleri ve Düşünce Dünyası

Programın ikinci bölümünde AKÜ İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Ercan Şen, merhum Celal Yıldırım'ın hayatını ve hizmetlerini kısaca anlattı. Ardından miras bıraktığı eserler hakkında bir sunum yapan Şen, Yıldırım’ın 30 telif, 14 tercüme ve 159 muhtelif makale yazdığından bahsederek kitaplarının isimlerinden ve özlü sözlerinden pasajlar sundu.

Son bölümde ise il müftüsü Şükrü Kabukçu'nun moderatörlüğünde merhum Celal Yıldım’ın oğlu,  öğrencisi ve iki yakın arkadaşından hatıralar dinlendi. Duygulu anların yaşandığı programda, misafirlere merhum Calal Yıldırım’ın çeşitli eseri hediye edildi.

Program, öncesinde il müftülüğü tarafından gençlere yönelik gerçekleştirilen, "Kudüs Gezisi" ödüllü yarışmayı kazanan gençlere de hediyeleri verildi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Selman 2 yıl önce
Allah rahmat etsin izmirde hadis tefsir dersleri aliyorduk hocamizdan
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?