banner203

banner250

İslam dini bir ve beraber olmadan yaşanacak bir din değildir

Adıyaman İl Müftülüğü kadınlara yönelik “Kur’an Halkaları Kardeşlik Konferansı” düzenledi.

Adıyaman Müftülüğü 23.01.2020, 16:13
İslam dini bir ve beraber olmadan yaşanacak bir din değildir
© Diyanet Haber

Adıyaman İl Müftülüğü, Kur’an kursu öğreticileri ve kadınlara yönelik “Kur’an Halkaları Kardeşlik Konferansı” düzenledi.

Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa, Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç ile makam ve kıraat uzmanı Mine Önder konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferansın açış konuşmasını yapan Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, “İl Müftülüğü olarak Adıyaman’da hiç bir evde, hiç bir yuvada, hiç bir ocakta Kur’an bilmeyen kalmasın diye mücadele veriyoruz. Bizim vazifemiz insanlar arasında hiç bir ayrım yapmadan Allah rızası için canla başla çalışmaktır.” dedi.

Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Saliha Bilgiç ise şunları kaydetti:

“Teknoloji, bilişim ve iletişimin en kuvvetli olduğu bir zamanda, belki de en büyük kopukluğu yaşadığımız, en çok kopmaya gittiğimiz bir dönemden geçiyoruz.

Cenab-ı Allah bütün insanlara; ‘Toptan Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, tutunun.’ diyerek uyarıda bulunuyor. Kurtuluş ancak bu şekilde olacak. Kur’an muhabbettir, berekettir. Kur’an-ı Kerim izzettir, Kur’an şereftir.

Bu din, bir olmadan beraber olmadan yaşanacak bir din değildir. Bu din birlik ve beraberlik içinde yaşanacak, müminleri kurtuluşa erdirecek bir dindir. Bunun için yapmamız gereken ilk ve öncelikli işimiz; önce herkes kendini düzeltecek, mümin kendini düzeltecek ki toplum değişsin, hele hele toplumun mayası kadınlarsa. Öyle diyordu Musa Carullah; ‘Hanımlar, o milletin o toplumun Musa'larıdır, görüntüsüdür. Ümmetin, milletin hatunları rezil olmuşsa, o millet rezil ve sefil olmuştur, kadınlara hürmeti Kur'an’dan öğrendim. Kadınlara hürmet Kura’n’ın bana terbiyesidir.’ diyordu.

Bu toplumun, şu şehrin bütün görüntüsü esasında anaların, kadınların görüntüsüdür. Bizler yavrularımızı, kızlarımızı, kadınlarımızı yetiştirirsek, kadınlar da toplumları yetiştirir.  Bizler yavrularımızı, çocuklarımızı eğitirken, onlara bir hedef göstermeliyiz.  Çocuklarımız tıp fakültesi okuyup doktor olabilir, ilahiyatçı veya mühendis olabilir, bunlar kolay şeyler ama bunlar birer hedef değil birer araçtır. Hedef ise Allah’ın rızasını kazanmak, cenneti kazanmak olmalı, işte hedef budur. Ama günümüzde hedefi şaşırmış durumdayız, bizlere hedefi farklı anlattıkları için amaçları ve araçları hedef olarak gösterdikleri için hedefimizin Allah rızası olduğunu unutmuş durumdayız.”

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?