banner203

banner250

Engelliler umre için yarıştı

Adıyaman İl Müftülüğünce engelli vatandaşlara yönelik ‘Umre ödüllü Kuran’ı Kerim, Hafızlık ve Dini Bilgiler Yarışması’ düzenlendi.

Adıyaman Müftülüğü 07.11.2019, 11:39
Engelliler umre için yarıştı
© Diyanet Haber

Adıyaman İl Müftülüğünce görme ve işitme engelli vatandaşların dini bilgilerini geliştirmek, Kur’an’ı Kerim’i okumalarını teşvik etmek, inanç esasları ve Siyer-i Nebi konularında bilgilerini artırmak amacıyla Umre ödüllü Kuran’ı Kerim, Hafızlık ve Dini Bilgiler Yarışması’ düzenlendi.

Yarışmaya 12 görme engelli, 4 işitme engelli yarışmacı katıldı. İşitme engelli yarışmacılara, İşaret Dili Eğitmeni Meltem Kahraman çeviri yaptı.

Yarışma komisyonu Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı başkanlığında Müftü Yardımcıları Murat Mirzaoğllu ve Hatun Özmen, Şube Müdürü M. Ali Çetinkaya ve Vaiz Zeliha Kınık'tan oluştu.

Yarışma sonucunda görme engelliler kategorisinde Gülsün Şahin, işitme engelliler kategorisinde ise Hüseyin Karakuş birinci olarak umre ödülüne layık görüldü.

Yarışmaya katılan tüm yarışmacılara çeşitli hediyeler verildi.

Adıyaman Müftüsü Mehmet Taşcı, toplumun en önemli bir kesimini engelli vatandaşların oluşturduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı uzun dönem hafızlık yatılı ve yaz Kur'an kurslarında önceki yıllarda eğitim görmüş veya hâlihazırda bu eğitimi gören yüzde 61 ve üzeri engelli kursiyerlerimize yönelik bu yarışmayı düzenledik. Gönül ister ki yarışmacılarımızın tamamını umreye gönderelim ancak Diyanet İşleri Başkanlığı imkânlar ölçüsünde İlimize bu yarışmalar için 2 kişilik kontenjan ayırdı. Bütün yarışmacıları tebrik ediyorum.”

Braille Alfabesi ile Kur’an-ı Kerim Kursu

Öte yandan Adıyaman Müftülüğünce görme engelli vatandaşlara Kur’an-ı Kerim eğitimi vermek amacıyla din görevlilerine yönelik ‘Braille Alfabesi ile Kur’an-ı Kerim Kursu’ açtı.

45 gün boyunca devam edecek kursa, 23 personel kayıt yaptırdı.

Kursla ilgili Diyanet Haber’e açıklamalarda bulunan Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, şunları kaydetti:

“Daha önce bir kısım personelimize ‘İşitme Engelliler İşaret Dili Eğitimi’ verdik. Bunun sonucunda çok güzel çalışmalar yapıldı. Görme engelli vatandaşlarımıza da daha güzel hizmetler yapmak için böyle bir kursun açılması gerekiyordu. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak halkımızın her kesimine din hizmeti götürmek görevimizdir. Bunu gerçekleştirmek için tüm eğitim ve öğretim metotlarından faydalanmamız gerekiyor. Görme engelli vatandaşlarımızın da Kur’an-ı Kerim’i okumayı öğrenme hakları vardır. Bu haklarını tevdi etmek için personelimizin böyle bir eğitim almasını istiyoruz. İl Müftülüğünde görevli 23 personelimiz bu eğitimi almaya başladı. Eğitim imkânı sağlayan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze de teşekkür ederim.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?