banner203

banner250

Aydın: Zorlukların en kısa ve en kestirme çözümü Allah'ın yardımıdır

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Adıyaman’a gelen Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Ömer Aydın “Camiler, insanların statülerini, yaşlarını her türlü konumlarını dışarıda bırakarak Allah'la buluştukları yerdir.” dedi.

Adıyaman Müftülüğü 07.10.2019, 14:07
Aydın: Zorlukların en kısa ve en kestirme çözümü Allah'ın yardımıdır
© Diyanet Haber

Adıyaman İl Müftülü tarafından, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle TPAO Konferans Salonu’nda  “Cami ve Hayat” konulu konferans düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşçı, "Bizim için camilerimiz olmazsa olmazlarımızdır." dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Ömer Aydın "Kişi camiye girdiği zaman, o kubbenin altına o manevi ruh halinin içine girdiğinde dünyevi dertlerinden, sıkıntılarından uzaklaşır." dedi. Kişinin cami ile olan yakınlığı onun dertlerinin ve sıkıntılarının azalmasına neden olacaktır.” dedi.

Caminin Müslümanlar için vazgeçilmez olduğuna işaret eden Aydın, "Bu sene camiler haftamızda kullanacağımız temamız “Cami hayatın içinde, hayat caminin içinde”.  Yüce Rabbimiz insanları yaratırken insanların içine yerleştirmiş olduğu çok özel ve güzel bir duygu var. Bu da sosyalleşme ihtiyacıdır. Hiçbir insan yalnız yaşayamaz, yalnızlık sadece ve sadece tek olan Allah'a aittir." ifadelerini kullandı.

- Cami insanların konumlarını dışarıda bıraktıkları yerdir

Camilerin insanların statülerini ortadan kaldırıp sadece kul olarak Allah'ın huzuruna durma yerleri olduğuna dikkati çeken Aydın, "İnsan anneye, babaya belli bir yaşa geldikten sonra eşe, çocuklara, komşulara, akrabalara, arkadaşlara dostlara ihtiyacı olan varlıktır. Bu noktada camilerimiz; Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Efendimizden Medine-i Nebevi'den itibaren insanların statülerini, yaşlarını her türlü konumlarını dışarıda bırakarak Allah'la buluştukları yerdir. İnsanların gelişmesi, ilim alması noktasında Peygamber Efendimiz döneminde camilerin çok önemli rolleri olmuştur. Özellikle ilkokul, ilk eğitim merkezi, ilk üniversitenin tamamı Mescidi Nebevi'nin içinde kurulmuştur. Ashab-ı Suffe ismi verilen o dönemin gençleri, o dönemin çocukları ilk eğitimlerini orada almışlardır." dedi.

- Zorlukların en kısa ve en kestirme çözümü Allah'ın yardımıdır

“Meşhur sahabe efendilerimizin yetiştiği yer mescittir, Mescid-i Nebevi'dir” diyen Aydın şöyle devam etti: “Hayat caminin içinde derken cami ile hemhal olan, camiye gelen insanların hayatları güzelleşir, aile hayatından, dini hayatından sosyal hayatına kadar çok güzel bir çevresi oluşur. Bu noktada Efendimiz (s.a.s.)'in Hadis-i şerifini de hatırlatmak isterim. Kıyamet gününde Allah'ın seveceği ve Peygamberimizin etrafına yerleştireceği, Peygamberimizin gölgeliği altında olacak insanlardan biri de kalbi mescitlere bağlı olan yani hem bedenen, hem ruhen, hem de gönlüyle mescidin içinde olan insan. Burada şunu belirtmek isterim ki, kişi camiye girdiği zaman, o kubbenin altına o manevi ruh halinin içine girdiğinde dünyevi dertlerinden, sıkıntılarından uzaklaşır. Camide bulunduğu süre içerisinde Yaratıcısına dualar ederek, yaklaşarak kul dertlerinin çözülmesi için Allah'ın yardımını da üzerine alır. Çünkü hayat imtihan hayatıdır. İmtihanın zorlukları vardır. Ailevi, iş, meslek, sağlık… hayatta birçok zorluk vardır. Bu zorlukların en kısa ve en kestirme çözümü Allah'ın yardımıdır. Allah'ın yardımı kulun gayreti ve samimi duaları ile dünyası da inşallah huzurla dolacak kardeşlerimizin.” dedi.

Aydın son olarak,  "Dualarla camiye olan bağlılığı, ibadetleri ile hocalarımızdan aldığı ilimle, sohbetle ve Müslümanların birlik, beraberlik, kardeşlik ve samimiyeti ve amelleri o kişiyi inşallah cennete yaklaştıracak, cennete kavuşturacak. Cennette de buradaki aklıyla fikriyle dünyadaki dostlarıyla arkadaşlarıyla akrabaları ile eşi ile ailesi ile inşallah huzur ve mutluluk içerisinde Allah'ın nimetlerine gark olacaktır. Yüce Rabbim Camiler Haftası münasebetiyle bütün kardeşlerimizi en güzel şekilde manevi olarak camilerimizin lezzetinden faydalanmayı nasip eylesin." dedi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?