banner203

banner250

Amerika’da ‘Kur’an Okuyorum, Dinimi Öğreniyorum’

Washington Din Hizmetleri Müşavirliğine bağlı Ahıska Turkısh İslamic Center’da hayata geçirilen “Kuran Okuyorum, Dinimi Öğreniyorum” projesi kapsamında 40 öğrenci Kur’an-ı Kerim öğrendi.

ABD 05.12.2019, 10:39
Amerika’da ‘Kur’an Okuyorum, Dinimi Öğreniyorum’
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanlığı Amerika Birleşik Devletleri Washington Din Hizmetleri Müşavirliğine bağlı Ahıska Turkısh İslamic Center’da; “Kur'an Okuyorum, Dinimi Öğreniyorum” adında proje düzenlendi.

Proje kapsamında 40 öğrenci Kur’an-ı Kerim’e geçti.

Amerika’nın Missouri eyaleti, Saint Louis şehrinde bulunan Ahıska Turkısh İslamic Center’da İmam Hatip olarak görev yapan İbrahim Çoraklı, 80 öğrencisi olan kursun hafta sonları açık olduğunu ve kurs kapsamında 40 öğrencinin Kur’an-ı Kerim’e geçtiğini belirtildi.

Kur’an-ı Kerim eğitiminin yanı sıra temel dini bilgiler, siyer ve ahlak gibi konularda eğitim verilen kursta, Kur’an-ı Kerim’e geçen 40 öğrenci için tören düzenlendi.

Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ‘Ahıska Türkleri’nin 75. Yılı’ etkinlikleri kapsamında hazırlanan sinevizyon gösterimi ile başladı.

Programa farklı eyaletlerde ikamet eden Türk vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Protokol konuşmalarının ardından 80 öğrencinin yer aldığı koro ilahiler seslendirdi.

T.C. Şikago Başkonsolosu Ayşe Selcan Şanlı, Kur’an-ı Kerim ve İslam dinine dair eğitimlerin ABD’de verilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Diyanet İşleri Başkanlığının yurt dışında yaptığı çalışmaların önemine değindi.

Şikago Din Hizmetleri Ataşesi Doç. Dr. Mahmut Ay; “Biz din görevlileri her zaman hizmette önde, şöhrette en geride olmaya çalışarak görev yapmaktayız. Allah yapılan hiçbir çalışmayı zayi etmez.” değerlendirmesinde bulundu.

Yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren İmam Hatip İbrahim Çoraklı ise; “Halkımız dini hayatını yaşarken ihtiyaç duyduğu bilgileri verme ve rehberlik etme hususunda Başkanlığımız üzerindeki sorumluluğun bilinci ile hareket ediyor. Dinin doğru ve güvenilir kaynaklardan öğrenilmesi çok önemli. Bizim eğitimde prensibimiz; öğrettiğini ve öğrettiklerini sevmek.”

Programa T.C. Şikago Başkonsolosu Ayşe Selcan Şanlı, T.C. Washington Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Bilal Kuşpınar, Şikago Din Hizmetleri Ataşesi Doç. Dr. Mahmut Ay, Ahıska Türkleri ABD Konsey Başkanı Aydın Mamedov, ABD’de görev yapan din görevlileri ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?