banner203

banner250

ABD Diyanet Merkezinde iftar

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği tarafından Amerika Diyanet Merkezinde (DCA) düzenlenen iftar programına, Amerikalı Müslüman kanaat önderleri ile Washington'da yerleşik bazı ülke diplomatları katıldı.

ABD 16.05.2019, 09:24
ABD Diyanet Merkezinde iftar
© AA

Diyanet Center of America (DCA) - Amerika Diyanet Merkezinde, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ev sahipliğinde organize edilen iftar programına çok sayıda Amerikalı, Türk ve diğer ülkelerden diplomatik temsilciler iştirak etti.

Büyükelçi Kılıç yaptığı konuşmada, Amerikalı Müslümanlarla Türk toplumu arasındaki bağların giderek güçlendiğine işaret ederek bu tür organizasyonların çok özel bir önem taşıdığını vurguladı.

"İslamofobik söylemlere karşı uyanık olmalıyız"

Yeni Zelanda'daki cami saldırılarına atıf yapan Kılıç, İslamofobik söylemlerin tüm dünyaya verdiği zararın altını çizdi ve bu söylemlere karşı herkesin uyanık olması gerektiğini belirtti.

"Terörizmin rengi, ırkı ve dini olmaz; terörün her türlüsü apaçık bir suçtur ve hepimiz bu suçun karşısında olmalıyız." değerlendirmesini yapan Kılıç, ABD'de yaşayan tüm Müslümanların nefret söylemine karşı birlik içinde ve bunun da memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Kılıç ayrıca New Haven'da kundaklanan Diyanet Camii'ne yapılan saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek bu tür saldırıların ABD'de yerinin olmaması gerektiğini ifade etti.

Sonrasında söz alan katılımcılar da ABD'de yaşayan Müslümanlar arasındaki birliğin artırılması ve Türk toplumuyla yakınlaşma amacıyla neler yapılabileceği konusundaki görüşlerini dile getirdi.

İftar yemeğine ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) Genel Sekreteri Usame Cemal, Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad ve İslami Yardım kurumu başkanı Enver Han gibi Amerikalı Müslüman toplumun önemli isimlerinin yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Pakistan, Bangladeş ve Gambiya'nın büyükelçileri de katıldı.

Kaynak: AA
banner237
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?